Çocuklarda Zeka Gelişimi Nasıl Sağlanır


0

Yeni doğanlarda zeka gelişimi anne ve babalar için çok önemli ve uygulamaları sıralı olan bir dönemdir. Bu dönemde çocuk iyi beslenmeli,anne sütünü düzenli periyotta almalı,aşı takviminin düzeni şaşılmamalı ve zeka geliştirici oyunlara başvurulması öneriler içerisinde yer almaktadır.Anne ve babanın çocukla iletişimi,saygı,güven ve hissiyat bazı pahalı oyuncaklardan daha önemli ve etkili olduğu söylenilmektedir.Çocuklarda zeka gelişimi için anne adayları düzenli sağlık kontrolünden geçmeli. Yeterli ve dengeli beslenmeye dikkat etmeli. Folik asit ve omega eksikliği varsa bunlar takviye edilmeli.

Çocuklarda Zeka Gelişimini Sağlayan Faktörler 

-Anne Sütü: Anne sütü bebeklerin gelişiminde en önemli unsurlardan biridir.Annenin bebeğini emzirirken onunla  yaptığı göz temasının bile farklı bir etkisi olduğu araştırmalar sonucu olumlu etkiler görülmüştür.Annenin çocuğunu emzirirken uygun bir ses tonuyla konuşarak emzirmesi 6-9  aylık süreçte bebek için çok önemlidir.Bu şekilde emzirilen bebeklerin ilk okul çağında diğerlerine göre daha başarılı olduğu görülmüştür.

-Beden Sağlığının iyi durumda olması:Bebekten topuk kanı alarak ortaya çıkan zeka geriliğinin en büyük etkilerinden biri anne hamileyken troid bezinin iyi çalışmamasından kaynaklanacağından erken teşhis hamilelik dönemindeki önemli unsurlardan biridir.Üzerinde durulan bir nokta da uyku. Sık sık uykusundan uyanan ve derin uyku evresine geçemeyen çocukların okul başarısının düşük olduğu gözleniyor. Çünkü derin uyku beynin dinlenmesini ve büyümeyi sağlıyor” dedi.Çocuklarınızı olduğunda erken uyutmalı ve erken uyandırmanız en önemli öneriler içerisinde yer alır.

-0-2 Yaş arası Televizyon İzlememesi:Çocukların ilk iki yaşından beyin oranının 80-90’lık kısmını tamamlama aşamasına geçildiği gözlenmiştir.Bu dönem içerisinde beynini televizyon gibi görsel hafızaya zarar verici unsurlarla oyalanmamalıdır. Gerektiği takdirde 2 yaşından sonra izletilebilir.

-Yabancı Dil Öğretmek (doğru bir şekilde):Çocukların gelişiminde dil öğrenimi ilk üç yaş altın çağı olarak bilinmektedir. Çocukları bu dönem içerisinde hem bunaltmadan hemde temas yöntemiyle öğretilmesi öneriler içerisindedir. Çocuğa ingilizce yetişkin bir bireye öğretir gibi maalesef öğretemeyiz.Çocuğunuza bir şeyler öğretmek isterken ona ayrı bir bireymiş gibi davranmanız ona hem özgüven hemde kolayca öğrenme yetkisi verecektir.

-Başka Şeylere Dokunmasına İzin Verin:Çocuklar birinci yaşlarından sonra dünyayı çeşitli yollarla keşfetmeye yönelirler. ” Bu nedenle ellerine aldıkları her şeyi ağızlarına götürüyorlar. Bu bilgiler de beyne aktarılıyor. Anne babaların hijyen endişesiyle sık sık bu süreci sekteye uğratması, beyin gelişimini ters yönde etkiliyor. Çocuğun güvenliğini tehlikeye atmayacak şekilde, her şeye dokunmasına izin verilmesi ona büyük fayda sağlıyor.Bu dönemlerde o dokunmak istediğinde siz bir şeye hayır tepkisi verirseniz onun gelişimine olumsuz etki etmektedir.