Çörek otu yağının faydaları


0

Çörek otu, zayıflatıcı etkisinden mide bulantısına, diş ağrısını geçirmesinden kolesterolü düşürücü etkisine faydası bulunmakla beraber pek çok yerde kullanılmaktadır.Her farklı şeyin yararı olduğu gibi fazlasının zarar olduğunu göz önünde bulundurarak içmememizde fayda olduğunu bilmemiz gerekir.Bakalım çörek otu yağının faydaları neler ?

Çörek otu yağının faydaları

Çörek otu yağı,bitkinin siyah tohumlarından elde edilmektedir. Uzun dönemler zamana meydan okuyan besinler arasında yer alan ve Nigella sativa (N. sativa) bitkisinden elde edilen siyah tohum çörek otu olarak bilinmektedir.Çörek otu tohumlarının şekli küçük sert ve hilal şeklindedir.

Çörek otu yağının faydalarını saymakla bitmiyor.Kişilerde oluşan astım hastalığından kas ağrılarına kadar yararı olan çörek otunu aşağıda sizler için sıraladık.

-Kas ağrıları için bir çay bardağı çörek otu yağı ile masaj yapabilirsiniz.

-Gebelikten sonra emzirme dönemini arttırır, doğum yağmış annelerde süt artışı sağlar.

-Dizanteriye karşı fayda sağlar.

-Bağışıklık sistemine iyi gelir.

-Eklem ağrılarına iyi gelir.

-A, B, ve C vitaminlerinin yanı sıra kalsiyum, potasyum, magnezyum ve çinko gibi değerli bileşenleri içerir.

-Kabızlık çekiyorsanız kabızlığa iyi gelir.

-Hemoroid yani basur için de iyileştirici özelliği vardır.

-Bronşite iyi geli.

-Burun tıkanıklığı ve astıma iyi gelir.

Çörek otu kürü nasıl tüketilir?

Yeni başlayanlar, 2 hafta boyunca günlük 3 kez bir çay kaşığı; sonrasında günde 1 veya 2 kez 1 çay kaşığı olarak öneriliyor. Ayrıca kapsül formunda da alınabilir. 2 kapsül, bir çay kaşığı miktarına eşittir.Soğuk pres şeklinde üretilen, koruyucu ve katkı maddesi olmayan ve karışım yağ içermeyen çörek otu yağı tercih edilmelidir. Açıldıktan sonra buzdolabında saklayın.