İyi bir CV nasıl doldurulur


0
3 paylaşım

Hepimiz birden fazla CV oluşturmuşuzdur. Peki gerçekten iyi bir cv nasıl oluştururuz biliyor musunuz? CV yani özgeçmiş,yeni bir işe girerken yada yeni mezun olup işe girmeye hazır hale geldiğimizde doldurmamız gerektiğini hissettiren bir dökümandır. İş hayatınızda iş başvurularında kullanılan, mülakat öncesinde hakkınızda bilgi veren bu belgeyi doğru doldurmak bazen hayatımıza yön verip tamamen değiştirebilir.

Bir CV, iş müracaatında bulunduğunuz firma tarafından neler yapabildiğinizin, bilgi ve yeteneklerinizin ne olduğunu, kişisel özelliklerinizi ve değerlerinizin ve özelliklerinizin iş için gereken özellikler mi olduğunu anlatır ve açıklar nitelikte olmalıdır. Kısaca, özgeçmişiniz işverenler için Bu işi ben yaparım, bu işi istiyorum, bu işe ve firma için uygunum tarzında mesaj verebiliyor olması lazımdır.

NASIL HAZIRLANIR

Cv ya da özgeçmişinizi hazırlarken öncelikle hedefinizi belirlemeli, buna yönelik özgeçmiş hazırlamalısınız. Genel olarak yukarıda da belirtildiği gibi, bilgi, beceri ve başarılarınızı aktarabileceğiniz şekilde düzenleyebilirsiniz. Fakat spesifik bir pozisyon için başvuru yapacaksanız, özgeçmişinizi o işin gereklerine göre hazırlamalısınız.

İYİ BİR CV NASIL OLMALI

  • Görünüm: Kolay okunmalı, gözü yormayan profesyonel bir formatta olmalı
  • Yazı Tipi: CV’nin tamamen okunabilir olduğundan emin olmalısını ve tek yazı tipi (Arial, Calibri vb.) kullanmaya özen göstermelisiniz
  • Uzunluk: Yazılar arasında dengeli boşluk ve satır aralıkları bırakmalısnız
  • Başlıklar: CV’nizde önemli bilgiler üstte yer almalı ve ters kronolojik formatta oluşturulması gerekmektedir.