Dalak Neden Şişer,Dalak Şişmesi Ne Kadar Sürer


0

Dalak,aslında 75-100 gram ağırlığında ve karın sol üstkadranında, midenin arkasında sol diyafragmanın hemen altında yer alır. Kişinin hareket esnasında kanın hacmini koruyan dalak organımızdır.Dalak vücudumuzun diğer organları gibi önemli organlarımızdan biridir çünkü vücudumuzdaki kan akışını korur ve sağlar. Aklımıza takılan önemli sorulardan biri ise koşarken ya da yürürken dalağımız neden şişer ? Dalak şişmesi ne kadar sürer ?  Bu durumu sizin için biraz araştırdık ve bir kaç sonuca ulaştık.

Dalak Neden Şişer 

Dalak şişmesi halk arasında özellikle yemek yedikten sonra yapılan sporlarda meydana gelen bir durumdur.Bu durumdan muzdarip birçok kişi bulunabilir. Kimimiz amatör futbol oynarken,kimimiz koşarken kimimiz ise yürürken bu durum yaşanır . Bu gibi durumlarda dalak şişmesinin asıl sebebi koşarken diyaframın zorlanması sonucu dalağın diğer organlara oksijen alarak kan pompalaması sonucu yetişememesinden kaynaklanan bir durumdur.

Yürürken dalak şişmesi ise yine kondisyonu olan kişiler için 5 km koşmak ya da 5 km hızla yürüyüp koşan kişiler için sorun olmuyorken sık sık spor yapmayan kişiler için vücut kan pompalama ve diyafram zorlamasına yetişemediği için dinlenme ihtiyacı duyarak sizi yürütmeyecek duruma getirir. Bu gibi durumlarda 10 dk dinlenmeli sporunuza sonrasında devam etmeniz gerekmektedir.

Dalak Ağrısının Nedenleri Neler 

-Vücudunuzda oluşan enfeksiyonlar, dalak ağrısı oluşumunda en sık rastlanan nedenlerin başında bakteri, virüs ve parazitlerin sebep olduğu enfeksiyonlar gelir. Bu parazitler kedilerden bulaşabilir. Ya da cinsel ilişki sırasında bakteriler tarafından bulaşabilir.

-Dalak infarktı, bu dalağın belli bir bölümünde bulunan dokuların ölmesi ile ortaya çıkan ağrılardır. Dalak atar damarında bir hasar varsa o bu duruma sebep olabilir. Üşüme, yüksek ateş, bulantı, kusma, kırgınlık, yorgunluk hissi, göğüs ağrısı ve sol omuz ağrısı gibi semptomlar ortaya çıkabilir.

-Dalak ağrısının en büyük sebeplerinden biriside dalakta oluşan yırtıklar sonucudur.

ü