Deizm nedir? Deizm’in kurucusu ve Deizm inancı


0
4 paylaşım

Dünyanın var olduğu günden bu yana din hayatımızda yer almaktadır. Zaman içerisinde ortaya ortaya çıkan dini inanışlardan bazıları günümüze kadar gelmiş bazıları ise yok olmuştur. Son zamanlarda diyanet işlerinin bile gündeminde olan Deizm inancı yaradancılık anlamına gelmektedir. Deizm, 17. yüzyıldan itibaren ilk olarak İngiltere’de ortaya çıkmıştır. Deizm’in kurucusu John Toland olarak kabul edilmektedir. “Deizm nedir?” sorusunun belki de en kısa ve öz cevabı tüm dinlerin reddedilip sadece bir yaratıcı güce inanılmasıdır.

Deizm nedir

Yaradancılık anlamına gelen Deizm, dünyada var olan herşeyin bir yaratıcı tarafından yaratılıp daha sonra bu yaratıcının insanı kendi haline bıraktığını kabul eden bir felsefi akım ya da inanç biçimidir. Deizm, tüm peygamberleri ve kutsal kitapları reddeder.

Tüm dinleri reddeden ancak tanrının varlığına inanan deizm, peygamber, kutsal kitap, cennet,cehennem, melek ve şeytan gibi  dini kavramların hiçbirini kabul etmez. Deizme göre mutlak bilgiye ulaşmanın yolu vahiy ve peygamberlerden geçmez. Mutlak bilginin yolu doğa, bilim ve akla dayanır. Deizm inanca göre yaratıcı bir gücün evrene ve dünyaya müdahale etmesine gerek yoktur.

Deizim nasıl ortaya çıkmıştır ve kurucusu kimdir 

Deizm’in ortaya çıkması dönem olarak 17. yüzyıla rast gelmektedir. Deizm’in kurucusu İrlandalı John Toland olarak kabul edilmektedir. John Toland, Katolik bir ailede doğmuştur. John Toland, “Pentheistikon” isimli kitabında akla dayalı maddeci bir dinin gerektiğini savunarak deizmin temellerini atmış ve deizm geniş kitlelere ulaşmıştır.