Diş ağrısı nasıl geçer?


1
1 puan

Diş ağrısı sosyal ve psikolojik yaşamımızı olumsuz yönden etkilemektedir. Diş ağrısının oluşumu bir çok sebepten olabilir. Aynı zamanda diş doktoru ve iğne korkusu olan kişiler için ise doktora gitmek korkulu bir rüya haline geliyor.  Meydana gelen diş ağrıları genellikle diş sağlığına zararlı maddeler, yediğiniz şekerlemeler, sigara ve alkol alımı ve yediğimiz besinler diş ve diş etleri arasına sıkışıp ve diş çürümesine sebep olur.

Diş ağrısına neler iyi gelir 

Diş etine sıkışan yemek artıkları zamanla ağrıya dönüşerek dişi çürütmeye  ve deforme etmeye başlar. Bunları önlemek için ağzınızı düzenli olarak ılık  tuzlu su ile gargara yapabilirsiniz.

Benzer içerik:  Maden suyu kullanırken nelere dikkat edilmeli?

Dişinizin arasına karanfil koymanız veya karanfil yağı sürmeniz bir diğer öneriler arasındadır. Tuzlu su ağzınızdaki ve dişlerinizdeki  mikroplardan arındırırken karanfil dişinizi uyuşturacaktır. Tabi bu yöntemler hekime gitmeden önceki geçici önlemler arasındadır.

Diş ağrısına doktorunuz önermediği sürece kesinlikle antibiyotik almamalı ve soğuk kompres’in aksine dişinize aşırı olmamak şartıyla  sıcak kompres tutmalısınız.

Sarımsak ve soğan çiğnemenin bir çok yararının yanında diş ağrılarına da iyi geldiği söylenmektedir.

Diş ağrıları özellikle geceleri ortaya çıkar ve kişinin başına vurur  . Buna önlem olarak yastığınızı yüksek tutmanızı öneririz.

Diş ağrısına tedavi yönteminin arasında sirkeli ve tuzlu su gargarası önerilerin arasındadır.

Benzer içerik:  Buckingham Sarayı hakkında bilgiler

Çekirdeği çıkarılmış zeytinin de ağrıyan dişe kompres halinde tutulması sonucunda ağrının hafiflediği söylenilmektedir.

Not : Bu uygulamalar her ne kadar  doğal yöntemler olsa da bir hekime danışmadan uygulamayınız.