Diş ağrısı için ne yapılmalı


Diş ağrısı sosyal  ve psikolojik yaşamımızı olumsuz yönden etkilemektedir. Diş ağrısının oluşumu bir çok sebepten olabilir. Aynı zamanda diş doktoru ve iğne  korkusu  olan kişiler için ise doktora gitmek korkulu bir rüya haline geliyor.  Meydana gelen  diş ağrıları zararlı  maddeler,yediğiniz şekerlemeler,sigara ve alkol alımı ve yediğimiz besinler diş ve diş etleri arasına sıkışır ve diş çürümesine sebep olur. Çürük diş sizi rahatsız etmeyecek derecede ise kürdan ile hafif bir şekilde sıkışan   yemekleri çıkartabilir,düzenli olarak diş ipi kullanabilirsiniz.

Diş Ağrısına Neler İyi Gelir 

  • Diş etine sıkışan yemek artıkları zamanla ağrıya dönüşerek dişi çürütmeye  ve deforme etmeye başlar. Bunları önlemek için ağzınızı düzenli olarak ılık  tuzlu su ile gargara yapabilirsiniz.

  • Dişinizin arasına karanfil koymanız veya karanfil yağı sürmeniz bir diğer öneriler arasındadır. Tuzlu su ağzınızdaki ve dişlerinizdeki  mikroplardan arındırırken karanfil dişinizi uyuşturacaktır. Tabi bu yöntemler hekime gitmeden önceki geçici önlemler arasındadır.

  • Diş ağrısına doktorunuz önermediği sürece kesinlikle antibiyotik almamalı ve soğuk kompres’in aksine dişinize aşırı olmamak şartıyla  sıcak kompres tutmalısınız.

  • Sarımsak ve soğan çiğnemenin bir çok yararının yanında diş ağrılarına da iyi geldiği söylenmektedir.

  • Diş ağrıları özellikle geceleri ortaya çıkar ve kişinin başına vurur  . Buna önlem olarak yastığınızı yüksek tutmanızı öneririz.

  • Diş ağrısına tedavi yönteminin arasında sirkeli ve tuzlu su gargarası önerilerin arasındadır.

  • Çekirdeği çıkarılmış zeytinin de ağrıyan dişe kompres halinde tutulması sonucunda ağrının hafiflediği söylenilmektedir.

Not : Bu uygulamalar her ne kadar  doğal yöntemler  olsa da bir hekime danışmadan uygulamayınız.

Facebook Yorumları


Daha Fazla: SağlıkOR


Note: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.