Diş Apsesi Nedir,Nasıl Olur Tedavisi Neler


0

Diş apsesi çoğu zaman diş enfeksiyonları sonucunda meydana gelerek kişinin sosyal hayatını olumsuz etkilemektedir. Diş plakalarında bulunan bakteriler ve biriken tartarlar sonucu mikroplar diş ve diş etinden ilerleyerek çeşitli enfeksiyona sebep olur. Sonrasında bu enfeksiyon yerini iltihaba bırakarak apse olmaya doğru gider. Biraz ihmalkarlık biraz da mikroplar sonucu hastalıklarda olduğu gibi dişimiz de meydana gelen rahatsızlıklar birbirine çok bağlantılı olarak ilerliyor.

Diş Apsesi Nedir – Belirtileri Nelerdir 

Şekerli ve karbonhidratlı yiyecekleri, içecekleri sık tüketmek: bu tür yiyecek ve içecekler bakterilerin büyümesini hızlandırır ve diş çürüklerine yol açar. Bakteriler dişlerdeki çürük, çatlak veya kırıklar arasından ilerleyerek apse oluşumuna neden olur.

-Sıcak ve Soğuk yiyecekleri tüketirken dişlerde aşırı hassasiyetin olması

-Yorgunluk hissi

-Diş minesinde oluşan  kırık ve çatlaklar

-Diş gıcırdatma ya da dişleri sıkma yüzünden dişin hasar görmesi: bu yavaş bir süreçtir ancak dişin iç dokusunun hasar görmesine ve apselere neden olabilir.

-Ateşlenme

– Dişlerde zonklama şeklinde sürekli oluşan ağrılar

-Dişlerde biriken yiyecek artıkları:

-Boyun bölgesinde şişme meydana gelmesi gibi belirtiler baş gösterebilir.

Apse Nasıl Teşhis Edilir 

Diş hekiminize yukarıda belirtmiş olduğumuz  şikayetlerle gittiğinizde sizden istediği ilk şey  röntgen ve bir takım tedavi metodları ile apseli diş bölgesinin teşhisi olacaktır. Röntgen genellikle apseli diş ve diş etlerinin ne durumda olduğunu çok net bir şekilde göstermektedir. Ayrıca dişe buz ve elektrik akımı yollayarak teşhis yapılır.

Diş Apsesi Nasıl Tedavi Edilir 

Diş kökünde oluşan apseler için genellikle kanal tedavisi uygulanır.Bu sizi korkutmak gibi olmasın fakat biraz acılı bir işlem olabiliyor. Her diş hekimi diş kanal tedavisi yapabilmektedir. Fakat bu işin uzmanı olan endodontistler diş kanal tedavisini yapmaktadırlar. Bazı durumlarda yalnızca kanal tedavileri de yeterli olmamaktadır. Çok ilerleyen vakalarda cerrahi bir işlem gerekebilir. Son çare olarak eğer kanal tedavisi ve cerrahi tedavide mümkün değil ise diş çekilip yerine implant tedavisi uygulanabilmektedir.

Diş eti ve diş arasında oluşan apselerde tedavi ise öncelikle bölge temizlenir ve iltihabın içi boşaltılır. Daha sonra apse yeniden nüksetmeyecek şekilde diş etleri ve dişin kök yüzeyleri arındırılarak temizlenir. Yapılan tedavi aşamalarında diş eti bölgesi uyuşturulmakta ve hasta herhangi bir ağrı yada sızlama hissetmemektedir.