Diş Beyazlatma Yöntemleri


0
2 paylaşım

Dişlerimiz bizi en iyi ortaya koyan ve özgüvenimizi derinden etkileyen unsurumuzdur. Herşeyden önce kişinin gülüşünü belirleyen başlıca organımız ağız ve diş yapısından geçmektedir. Eğer dişlerimize önem veriyorsak bunun bakımını da elden düşürmememiz gerektiğini biliyor olmamız gerekir. Beslendiğimiz besinler dolayısıyla dişlerimizde plakalar oluşabilir hatta pislik ve gıda kalıntıları dişlerimizde birikerek diş tartarına sebebiyet verir.Bu durumda doktorunuzun derhal tedaviyi başlatması ve dişinize uygun diş ipi,diş fırçası önerisinde bulunması gerekir. Peki dişlerimizi tıbbi yollarla temizlemek yerine doğal yolları tercih etmek istiyorsak ne yapmalıyız ?  

Diş Beyazlatma Yöntemleri Neler 

-Suna Dumankaya’nın Diş parlatma İksiri: 1 çorba kaşığı karbonat,yarım limon kabuğu rendesi,1 çorba kaşığı öğütülmüş(rondodan geçirilmiş) ada çayı malzemelerin içerisinde yer almaktadır. Bu malzemeleri karıştırdıktan sonra hafta da 2 kez bu karışımla dişlerinizi fırçalamanız önerilir.

-2. Yöntemi İse:1 çay kaşığı karbonatı ve kili beraber bir şekilde karıştırın ve üzerine 1 tatlı kaşığı öğütülmüş toz naneyi karıştırın .Bu karışımla hafta da 2 kez fırçalayabilir güzel sonuçlar elde edebilirsiniz.

-Yağ ile Gargara Yaparak Diş Beyazlatma:Bazı bitkisel yağlar ile ağız gargarası yapmak, ağız temizliği ve toksinlerin vücuttan atılması için bazı toplumlar tarafından sık kullanılan bir gelenektir. Bu yağlarla ağzı çalkalamak dişte biriken bakterileri öldürür, zaten plağa ve sararmaya yol açan da bu bakterilerdir. Bu işlem için Hindistan cevizi yağı,zerdaçal, susam yağı gibi yağlar tercih edilir. Hindistan cevizi yağı laurik asit yönünden zengindir ve bu asit bakterileri öldürüp iltihaplanmayı dindirmesi ile bilinir.Eğer diş etlerinizde iltihap varsa hindistan cevizi yağı ve biraz zerdeçal  bunun için kullanılması gerekilen en uygun yağlardan biridir.

-Hidrojen Peroksit ile Diş Beyazlatma:Asıl adı olarak bilinir. Oksijenli su ağızdaki bakterileri kurutur ve yok eder. Oksijenli suyun diş ve diş etlerine kullanılmasında hiçbir zarar görülmemektedir.Karışımın tarifi ise şöyledir : 2 çay kaşığı oksijenli su ile 1 çay kaşığı karbonatı karıştırın ve bu macunla dişinizi nazikçe fırçalayın. Haftada bir kez kullanmak yeterlidir.

Benzer içerik:  İngiltere'de 3 Aylık bebeğe tecavüz eden sapık cezaevinde intihar etti

-Elma Sirkesi:Sirkenin sadece diş ve diş etlerini temizlemek amacıyla kullanılmadığını ev temizliğinde de kullanılmaktadır. Peygamber Efendimiz S.A.V Hz. Muhammed’in yemeklerine sirkeyi çok kullandığı ve her sabah ılık bir çay bardağı su ile sirkeyi karıştırıp içtiği ve bunun iç organlarını temizlediği söylentileri de yer almaktadır. Yapılan araştırmalarda bu sirkenin dişleri beyazlatıcı etkisi olduğu kanıtlanmıştır ancak dişleri yumuşatabilir. İçinde bulunan asetik asidin diş minesini erozyona uğratma olasılığı bulunmaktadır. Bu yüzden elma sirkesi her gün kullanılmamalıdır.

-Ananas ve Çilekle Dişleri Beyazlatma:Çeşitli meyvelerin de diş temizliğini sağladığı araştırmaların içerisinde yer almaktadır.1 adet çileği ezip içerisine bir çay kaşığı karbonat ekleyerek karışımı dişlerinize uygulayabilir ve farklılığı bu şekilde görebilirsiniz.

-Ananas Meyvesi ile Diş Parlatmak ise: içerdiği bromelain enzimi sayesinde dişlerdeki lekeleri söküp atar ve diş macunlarından daha etkilidir.Bu karışımları haftada 2 kez yapmanız dişleriniz için önerilebilir.
OR


Note: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.OR


Forgot your password?


OR


Note: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.