Diş Eti Kanaması Neden Olur,Diş Eti Kanaması Tedavisi Nedir?


0

Diş eti kanaması ve bu durum sonrası oluşan komplike durumlar sosyal ve gündelik yaşamınızı olumsuz etkilemektedir.Diş eti kanamasının asıl sebebi diş etinde plak birikmesinden kaynaklanır.Diş etindeki kanamalar tedavi edilmediği takdirde diş eti iltihabına kadar gider ve çeşitli rahatsızlıkları da beraberinde getirir.Plakların içerisinde oluşan besin birikintileri diş tartarlarına orandan da diş eti ve çene kemiği rahatsızlığına yol açar. Peki diş eti kanamasının tedavisi nedir? Diş eti kanamasının belirtileri nelerdir? 

Diş Eti Kanamasının Nedenleri

Diş eti kanamalarının ana sebebi iltihaplı diş eti ve ağız bakımsızlığıdır.Sonrasında bakımsız giden bir takım olaylar aşağıdaki belirtilerle kendini belli eder.

-Vitaminsiz kalmak:Vitamin C ve K eksiklikleri de diş etlerinin kolayca kanamasına neden olabilir. Diş bakımının yetersizliğinin neden olduğu diş eti kanaması varsa, doktorunuza C ve K vitamin seviyenizi kontrol etmesini isteyin.

C vitamini bakımından zengin besinler :Turunçgiller,portakal ve limon suyu,biber,patates,domates,brokoli ve çilek olarak sıralanabilir.

K vitamini bakımından zengin besinler :Tere,ıspanak,pazı,marul,soya fasulyesi ve zeytinyağı gibi besinlerde yer almaktadır. 

-Dişleri doğru fırçalayamamak ara fırçaları ve diş ipi  kullanmamak.

-Periodontitis (gelişmiş bir diş eti hastalığı formu)

– Lösemi (kan kanseri)

-Isırarak yenen elma gibi sert meyve ve yiyeceklere kan bulaşması.

– Ağız içinde kan tadı veya demirimsi metalik tat almak,

– Kötü kokulu nefes

-Diyabet hastalığı:Kanayan veya şişmiş diş etleri, tip 1 veya tip 2 diyabet için bir uyarı işareti olabilir. Diyabet hastalığınız varsa ağzınız mikroplarla savaşmada yetersiz kalabilir, bu nedenle diş eti hastalığı gibi enfeksiyonlara yakalanma olasılığınız daha yüksektir. Şeker hastalığında görülen yüksek kan şekeri seviyeleri, vücudun iyileşmesini zorlaştırır; bu da diş eti hastalıklarını daha da kötüleştirebilir.

– Pıhtılaşma hücrelerinin eksikliği (trombositler)

-Diş eti İltihabı:Uzun zaman boyunca yediğiniz besinlerin yanında doğru diş ve diş eti bakımını yapmadığınızda oluşan pislikler dişlerinizde plaka olarak oluşur ve sonrasında git gide iltihap durumuna gelir Bu plaklar temizlenmezse, kanamayı artıracak tartarın (diş taşı) sertleşmesine neden olabilir. Bu durum sonrasında diş etlerinde şişme,diş eti renginde solgun ve kahverengi bir ton ve aşırı kanamalar görülür.

-Takma diş kullanan insanlarda görülebilir.

-Gebelik durumunda hormonal değişimler yaşayan annelerin diş eti kanamaları görülebilir.

-Lösemi hastalarında ve kansızlık durumunda da görülebilir.

Diş Eti Kanamasının Tedavisi 

Doktor Kontrolünde tartar tedavisi

Diş eti kanamaları için doktorunuz ilk olarak etlerinizdeki iltihabı yok etmek için antiseptik gargaralar kullanmanızı önerir.Sonrasındaki aşamaları düzenli olarak takip eder ve diş eti şişmesinin nedeni tartar ise çene operasyonunu izlyerek dişlerinizi tartarlardan kurtarır. Sonrası aşamaları düzenli olarak diş ipi kullanımı ile izlemeye devam eder. Son aşamada diş eti kanamaları son bulur.

-Sert diş fırçalarını değil yumuşak kıllı ve ya elektronik diş fırçalarını kullanmanızı öneririz.

-Tuzlu su ile gargara yapmak

-Diş ipi kullanmak…

-Bal :Balın antiseptik özelliğinin yanı sıra antibakteriyel özellikleri olduğu da bilinmektedir. Bu nedenle diş eti tedavisinde oldukça etkili olabilir. Diş fırçalamayı tamamladıktan sonra, parmak uçlarınıza biraz bal alıp diş etlerinin etkilenen alanlarına uygulayın. Ancak, bal şeker açısından son derece zengin olduğundan, diş çürümesine neden olabilir.

-Karbonat:Sıcak suya karbonat ilave ederek karıştırın ve dişlerinizi fırçalamak için kullanın. Karbonat ağzımızda bulunan asitleri nötralize ettiğinden diş çürümelerini ve diş eti hastalıklarını önleyebilir.

-Karanfil Yağı:Karanfil yağı diş eti kanamalarında etkili bir ev ilacıdır. Karanfil yağının 2 türlü kullanabilirsiniz. Karanfil yağını diş etlerine sürebilir ya da bir parça karanfil çiğneyebilirsiniz. Bu, ağızda bir miktar yanma hissine neden olsa da tedavi süreci bu şekilde işler.