Diş eti şişmesinin nedenleri neler?


0

Aileden gelen genetik faktörler sonucu diş eti rahatsızlıkları pek çok kişide görülmektedir. Gece uyuduğunuzda dişlerinizi sıktığınızı fark etmeyebilirsiniz. Bu durumda sabah kalktığınızda hem diş eti renginiz beyaza dönük olabilir hemde diş etleriniz şişmiş olabilir. Diş eti şişmesinin ana sebebi sigara içmek ve genetik problemlerden kaynaklanır.

Diş eti şişmesinin nedenleri neler?

Diş eti şişmesinin sebepleri arasında diş çürükleri de en çok dikkat edilmesi gerekilen bir konudur. Eğer dolgu olması ya da çekilmesi gerekilen bir dişiniz varsa bu diş enfeksiyon yapmış işe diğer dişlerinize haber vererek diş eti şişmesi ile kendini gösterebilir. Bu durumda antibiyotik almamalı ilk olarak doktorunuza danışmalısınız.Eğer dişinizde bir çürük olmadığı halde diş etleriniz şişiyorsa görünürde olmasa da gizli çürükler diş içerisinde yer alabilir. Bunu en iyi doktorunuz bilecektir.

Smiling Lips
 • Diş eti şişmesinin bir diğer sebebi ise Anti depresanlar ve kalp ilaçları gibi ilaçlar ağız sağlığını etkilediğinden bu gibi hastalıklara sebebiyet verir.
 • Hamilelik zamanı gibi vucütta hormonal değişikliklerin çok olduğu dönemlerde diş etleri daha hassas olacağından, diş eti rahatsızlığından korunmak için ağız bakımına daha çok önem verilmelidir.
 • Dengesiz beslenmek ve bilinçsiz bir şekilde diyet yapmak vücudun bağışıklık sistemini zayıflatacağından dolayı diş eti enfeksiyonlarına neden olabilir.
 • Bunlara ek olarak vitamin ve mineral eksikliği, yaşanan travmalar da diş eti sorunlarına neden olabilir.

Diş eti şişmesinin belirtileri

 • Diş eti hassaslığı
 • Diş eti şişmesi
 • Diş eti renginin gül kurusu renginden beyaza yani iltihaplı bir renge dönmesi
 • Diş eti kanamaları
 • Diş etlerinde diş taşına bağlı siyahlıklar
 • Dişler de sallanma ve diş aralarının açılması
 • Soğuk ve sıcağa karşı hassasiyet

Diş eti şişmesinin tedavisi nasıl olur ?

Eğer diş eti hastalığı hafif bir evredeyse biliyorsunuz ki ağız gargaralarının başında tuzlu su gelmektedir. Bir bardak ılık suya bir tatlı kaşığı tuz ekleyip ağzınızı gargara yapmanız da fayda vardır. Diş eti şişmesi için ise diğer yöntemler ise ılık su tüketip çok aşırı soğuk ve aşırısı sıcak içecek tüketmemek sizin için en uygunu olacaktır. Bunların haricinde diş ipi ve uygun diş fırçasını seçmeniz ise doktorunuzun en iyi tavsiyelerinden biri olacaktır. Eğer gargara ileri bir evredeyse, hastalıklı olan periodonal cepleri ve diş etindeki enfeksiyonu tedavi etmek için diş taşı temizliği ve kök düzeltmesi işlemi uygulanabilir.

Diş hekimi ya da periodontistiniz ultrasonik bir diş taşı temizliği aleti kullanarak dişeti çizgisinin üzerinde ve altında biriken plağı, diş taşlarını ve yiyecek artıklarını temizler. Diş ve kök yüzeylerini elle temizleyerek pürüzsüz ve hastalıktan tamamen arınmış hale getirir. Diş taşlarını temizlemek için bazen lazer tedavisi de uygulanabilir. Periodontal cepler 5 mm’den daha derinse ve ayrıca hastaya orta veya ileri periodontit tanısı konulmuşsa, periodontal ceplerin derinliğini azaltmak ve kaybolan kemik dokusunu yeniden kazandırmak için Gingival Flap ameliyatı (Diş Eti Ameliyatı) yapılabilir.

 • Karanfil yağı :Bir parça pamuğu bir miktar karanfil yağı ile ıslatın ardından şişkinlik olan kısmı 2-3 dakika ovun.
  Bunu günde iki kez uygulayın.Tercihe bağlı olarak, ılık suya 5 damla karanfil yağı damlatarak gargara yapabilirsiniz.
 • Soğan :Çiğ soğandan bir parça kesin ve acıyı hafifletmek için birkaç dakika çiğneyin.Ayrıca, soğan suyu hazırlayarak bunu bir parça pamukla diş etinize de uygulayabilirsiniz.
 • Limon:Ilık suya biraz limon suyu ekleyin ve ağzınızı bu suyla çalkalayın. Bunu her gün günde üç kez tekrarlayın.