Diş Macunu Hakkında Bilinmesi Gerekenler


0
2 paylaşım

Diş ve ağız sağlığı, toplumsal olarak çok ihmal ettiğimiz konulardan birisi. Bu konuda ilk olarak çocuklarımızı birer birey olarak bilgilendirmeli ve bunun bilincinde olmamız gerekir. Bunun için özellikle gelişme çağında olan çocuklar için okullarda sık sık el ve ağız temizliği ile ilgili uygulamalı seminerler verilmesi gerekir.Birçok sindirim sistemi hastalığına, kalp ve damar hastalıklarına, diyabet ve enfeksiyon hastalıklarına zemin hazırlayan en önemli etkenlerin başında diş ve ağız enfeksiyonları geliyor. Özellikle düzenli diş bakımı ve sağlıklı ağız, vücudu enfeksiyonlardan koruyan savunma sistemini güçlendiren önemli bir koruyucu tedavi yöntemi. Günümüzde tartışmalı konu, ağız bakımının nasıl yapılacağıyla ilgili. Bu tartışmaların odağında da diş macunlarının içindeki florür var. Florür sağlığa zarar veriyor mu, vermiyor mu?

Diş Macunun İçerisinde Ne Maddeler Var 

Diş macunun içerisinde diş beyazlatmaya yönelik maddeler kullanılırken aynı zamanda diş etlerimizin savaştığı çeşitli ve zararları maddelerde bulunur.

-Aşındırıcı maddeler:Magnezyum karbonat, sudan arınmış silisyum, kalsiyum karbonat, sudan arınmış alüminyum oksit ve fosfat tuzları.

-Deniz Yosunu

-Florür 

Diş macununu köpürtmeye yarayan deterjanlar: Sodyum lauryl sülfat

-Zararsız tatlandırıcılar

Florür Nedir,Faydaları ve Zararları Nelerdir 

Florür,diş macunlarının içerisine 1930 yılından itibaren girmiştir. Florür bitkiler içinde çayda bulunur, bir fincan çaydan 0.1-0.12 mg. florür alınabiliyor. Diş macunlarındaki florür içeriği ortalama 1-1.5 mg/g. İnsan vücudunda ağırlıklı diş ve kemikte olmak üzere toplam 2-3 gr. florür var. FDA’nın tavsiye ettiği günlük florür alımı erkekler için 4, kadınlar için ise 3 mg. Erişkinlerde toksik doz 5 mg/kg iken, çocuklarda toksik doz 0.1-0.3 mg/kg olarak kabul ediliyor. Doğal yeraltı sularında aşırı florür bulunan bölgelerde yaşayan insanlarda florürün toksik etkileri, hatta zekâ düşüklüklerinin de fazla olduğuna dair çalışmalar var.

Florür’ün Zararları Neler 

-Florür’ün vücutta birikmesi özelliğinden dolayı kişiyi olumsuz etkiler . %40-50 oranı kemiklerinde ve beyninde birikir bu kişilerde sağlık sorunlarına yol açar.

-Florür beyinde biriktiğinde kişide IQ düşüklüğü yapar ve davranış bozuklukları meydana gelir.

-Çin, Avusturya, Belçika, Finlandiya, Danimarka, Norveç, İsveç, Hollanda, Macaristan ve Japonya gibi bazı ülkelerde suya florür katılması yasak.

-Üreme sistemi:Laboratuvar hayvanlarında yapılan deneylerde, yüksek dozlarda florürün erkek üreme organlarına hasar verdiği ve kısırlığa yol açtığı tespit edilmiş. ABD’de yapılan bir araştırma, şebeke suyunda 3 mg/lt. ve daha fazla florür bulunan yerlerde doğurganlık oranlarının düştüğünü belirlemiş.

-Erken ergenlik:Florürün merkezi sinir sistemi dışında da olumsuz etkileri var. Florür aynı zamanda pineal bezini olumsuz etkiliyor. Bu bez, pek çok başka işlevin yanı sıra, büyüme ve ergenlik süreçlerinden sorumlu. Yapılan araştırmalar (PDF), içme suyuna florür katılan bölgelerde kız çocukların, florür kullanılmayan bölgelere kıyasla 5 ay önce âdet gördüğünü ortaya koymuş.

-Kemik erimesi

-Romatizma

-Florür’ün belirli düzeyin üzerinde alınması sonucu troit hormonu düzeni bozulur.

Florür’ün Yararları Neler 

-Florür ağızda asit üretimini engeller ve mikropların oluşmasını engeller.

-Çok iyi bir mikrop öldürücüdür.

– Florür vücudun dayanıklı kemik ve diş dokusu için gerek duyduğu kalsiyumu destekliyor. Yeterli miktarda florür alımı, osteoporozun önlenmesini sağlıyor.