Diş tartarı nasıl temizlenir


0
1 paylaşım

Hepimiz sağlıklı bembeyaz ve tartarsız dişlere sahip olmak isteriz. Peki bir çoğumuzda görülen tartar problemini doğal yollar ile temizlenebileceğini biliyor muydunuz? Diş tartarlarından kurtulmanın bir çok doğal yöntemi mevuttur. Sizler için en kısa yoldan tartarlardan kurtulmanıza yarayacak bilgileri bir araya getirdik.

Diş Tartarları Nasıl Temizlenir ? 

İlk olarak diş tartarı nedir onu anlatalım . Ağzımızdaki diş etlerine veya protezlerine tutunan tabakalar zamanla bakteriler oluşur. Dişlerde oluşan bakteriler ve tabakalar zamanla ağzımızdaki mineraller ve tükürükle beraber birleşerek sert tabakalar halini alır. Dişlerde bulunan tartarlar çeşitli ağız sorunlarına ve hastalıklarına sebep olur. Diş tartarlarını yok etmenin yolları aşağıda sıralanmıştır.

  • Limon ve Nane yağı : Limon suyu içerdiği asidik yapısıyla beraber tartları eritebilir. Bu karışımı nane yağı ile yoğunlaştırıp ağzınızı çalkaladıktan sonra hafiflediğini göreceksiniz.

  • Biberiye ve Nane ile tedavi : Biberiye ağızdaki bakterileri yok eder. Dişlerinizdeki oluşan bakteriler aynı zamanda ağız  kokusuna da sebep olmaktadır bu kötü kokulardan kurtulmak için ilk öncelikle bu ikiliyi karıştırıp sık sık ağzınıza gargara yapmanızda fayda var.

  • Portakal kabuğu yöntemi : İster portakal kabuklarını rondodan geçirip macun kıvamına getirin ister kabuğu direk dişinize sürüp 15 dakika bekleyin.Ağzınız ve dişlerinizdeki kötü organizmaları yok edecektir.

  • Limon : Kendi başına limon zaten antiseptiktir. Bu durumdan ötürü dişlerinizi fırçalarken macununuza limon sıktıktan sonra narince minelerinize zarar vermeden fırçalayabilirsiniz.

  • Hindistan cevizi yağı : Hem gargara olarak hemde diş macunu olarak kullanacağınız hindistan cevizi yağı saçlara olan faydalarının haricinde dişleri hem  parlatır hem organizmaları yok eder hemde diş taşlarını hafifletir.