Diş teli tedavisi hakkında bilgiler


0

Braket, dişhekimliğinin ihtisas dallarından olan ortodontide, tedavinin başlıca araçlarından biridir. Ortodontik tedavide diş üzerine yapıştırılan ve üzerinde tellerin geçebileceği oluklara sahip olan aygıtlardır.Kişinin dişleri yamuk olduğunda toplum içerisinde rahatsızlık duyabilir bu durumdan psikolojik olarak etkilenebilir. Bu durumda iyi bir ortodontist diş doktoruna gidilmeli ve çözümleri aranmalıdır.

Diş teli tedavisi hakkında bilgiler

Diş teli takılması gerekli durumlar öncelikle dişlerdeki şekil bozukluğu ve sonrasında çene yapısının bozulmasını gösteren işaretler verir. Ortodontist, dişlerinizin ve çeneninizin tedavi edilmesi gerektiğini ve gelecekte karşılaşabileceğiniz sorunları ortadan kaldırmak için diş teli kullanmanızı önerecektir. Dişlerin yamuk olması veya çenedeki şekil bozuklukları, tedavi nedeni olabilir.Bu durumda doktorunuzun önerisi ve önerdiği süre zarfında diş teli kullanarak çözüme ulaşabilirsiniz.

Ortodonti tedavisi nedir ?

Ortodonti tedavisi genellikle diş teli kullanımını kapsamaktadır. Bazen diş çekimini ve nadir olarak da çene operasyonunu kapsar.Bazı kişilerde diş yapısının kayması ortaya çıkması sonucu çene kaymasına da sebebiyet verir.

Dişlere tel takılma işlemi aşama aşama nasıl olur ?

Dişlerinizde çürükleriniz varsa önce çürükler temizlenir. Sonrasında çekilmesi gereken diş varsa çekiliyor. Sonrası kolay, dişçi koltuğuna oturuyorsunuz ve ağzınıza elipse benzer bir şey takıyorlar. Acıtmıyor, sadece dudaklarınızı açık tutmak için. Sonra üst tarafını biraz zımparalıyorlar, değişik bir duygu ağzınıza minnacık kum kadar diş parçaları geliyor ve üzerine yapıştırıcı sürüyorlar (tadı biraz değişik). Sonra braketleri (o minik kareleri) yerleştiriyorlar. Biraz durduktan sonra braketlerin dışına taşan yapıştırıcı kazınıyor. U şeklinde ince bir tel arkadaki dişlerinizdeki diğerlerine göre daha büyük olan brakete geçirilip diğerlerine oturttuluyor. (Eskiden arka dişlere yüzük tarzı bişey geçiriyorlardı artık birazcık daha büyük braket takıyorlar) En sonda lastikler takılıyor bu oturduğu yerden çıkmamasını sağlıyor.

Sonraki aşamalarda ise takıldığı andan itibaren ağzınızda bir fazlalık olduğunu düşünebilirsiniz. Diş telleri takıldıktan sonra üç-beş gün boyunca ısırırken dişlerde hassaslık hissedilebilir ve dişler biraz ağrıyabilir. Ortodondist, hastalara ve/veya ailelerine gerekliyse ağrı kesici tavsiyesinde bulunacaktır.

Diş teli takıldığında neler tüketilmemelidir ?

Diş teli takıldığında örneğin çiğ köfte yerseniz bu sizin için epey uğraştırıcı bir durum olarak diş tellerinizin arasında besin artıkları kalır. Katı ve yapışkan veya içinde çok fazla şeker olan yiyecekler dişlerine ve diş tellerine zarar verebilir. Asitli içeceklerden kaçınmakta büyük yarar var.

Diş teli çeşitleri neler ?

Porselen diş teli, ağzında metal braket taşıma fikrine bir türlü ısınamayan kişiler için bir çözüm olmuştur. Seramik braket (diş teli), diş renginde braket (diş teli) olarak da bilinen porselen diş telleri yetişkin hayat tarzına uygun olmaları için tasarlanmışlardır. Bir de metal diş telleri mevcuttur. Görüntü açısından daha fazla belli olsa da dayanıklılığı ve hızlı tedavi süreci için tercih ediliyor.

Diş teli dişlerde ne kadar süre kalır ?

Tedavi süresi her hastanın ortodontik problemine göre değişir. Tedavi genellikle 8 aydan 30 aya kadar sürebilir. Bir kişinin tel takma süresi ortalama 18–24 ay kadardır.