Dışkının şekli ve rengi neyin belirtisidir


-1
12 paylaşım, -1 puan

Tuvalet ihtiyacınızı giderirken zaman zaman kabızlık sounu ile karşılabilirsiniz bunun temell sebebi, yediğiniz besinlerin etkisi ya da kronikleşen hastalıklardır. Fakat yaptığınız dışkının şekli ve rengi ileride yaşayacağınız sağlık sorunlarını ortaya çıkartmaktadır. Aslında  çok önemli bir konu alan dışkı şekli ve rengi  hakkında genel bilgi halk arasında ötelense de önceden önlem almanız hayatınızı olumlu yönde etkileyecektir.

Dışkı şeklinde, meydana gelen değişikliklerin sebebi uykusuzluk, yanlış beslenme, yanlış diyet, az oranda su tüketme ve içki kullanmaya bağlı olabilir.

Dışkı Rengi Kil ya da Gri Renkteyse 

Tuvaletinizi yaptıktan sonra eğer dışkı renginizde kil ya da grimsi bir renk biçimini aldıysa vücudunuzda safra eksikliğinin olduğunu belli etmektedir. Dışkınız beyaza çalan bir renk ise siroz hastalığı belirtilerinden meydana gelir.

Dışkı Rengi Yeşilse 

Dışkının yeşil renk olması durumunda kişinin demir içerikli besin takviyelerinin aldığı fazla oranlarda ıspanak gibi klorofil maddesinin yoğun olduğu yeşil sebzeleri tükettiğini söyleyebiliriz.

Dışkı Rengi Sarıysa 

Kişide sarı dışkı pankreas tarafından üretilen, kronik pankreatit, çölyak hastalığı ve kistik fibrozu belirtecek enzim eksikliğidir. Ancak nasıl demir içerikli besinler ile beslendiğimizde dışkımızın rengi yeşil oluyorsa , çok fazla havuç yediğinizde ya da sarı renk bir şeyler yediğinizde bu tür durumla karşılaşabilirsiniz.

Dışkı Rengi Siyahsa 

Aspirin, ibuprofen ve demir eksikliği durumunda verilen ilaç  takviyeleri gibi durumlarda  veya bağırsaklarda kanama nedeniyle siyah dışkı görünebilir. İkinci nedenden dolayı bir sıkıntı yaşıyorsanız mutlaka bir doktora görünmelisiniz. Daha yaygın bir neden de yediğiniz gıdalarda yatar. Meyan kökü ya da yaban mersini de dışkının siyah olmasına neden olabilir.

Dışkı Renginiz Kırmızıysa 

Dışkınız kırmızı olması durumu yine aldığınız besinlerden kaynaklıdır. Bunlar Pancar,şalgam ve renkli içecekleri içtiğinizde direkten dışkınızı etkileyen unsurlardır. Eğer anüste şiddetli ağrı sonra kan geldiğinde dışkı kırmızımsı oluyorsa bu durum ciddiyet gerektiren ve doktora gidilmesini gerektiren bir durumdur. Hemoroid, ülseratif kolit, hatta kanser gibi daha ciddi bir şey olabilir.

Dışkı Şekilleri Hakkında Bilgiler 

Dışkınız Keçi dışkısı şeklini anımsatıyorsa : Bu durumda şiddetli bir şekilde kabızlık yaşandığına işarettir. Tüketmeniz gereken besinler posalı meyveler ve meyve suları,tam buğdaylı gıdalar ve süt gibi olabilir.

Dışkınız sosis gibi ve mısır gibi şeklini anımsatıyorsa : Bu dışkı şeklide kabızlığın belirtisidir. Meyve ve sebze yenilmelidir.

Dışkınız muz ya da sosis gibi ve prüssüz bir şekli anımsatıyorsa :  çok sağlıklı beslenen bir birey olduğunuzun belirtisidir.

Dışkınız şekil olarak  yayvan bir dağ görünümünü anımsatıyorsa : İshal olduğunuz anlamına ve acılı besinler yediğiniz anlamına gelir. Bu durumda kola içebilir kraker ve muz gibi besinler tüketebilirsiniz.

Dışkınız şekil olarak sulu bir kıvamdaysa :  rahatsızlık derecesinde ishal olduğunuz anlamına gelir. Kesinlikle tuz kaybı meydana gelir bol su ve tuzlu besinler tüketilmelidir.