Diyabet hastaları ne yemeli ne yememeli?


0
3 paylaşım

Hormonlu gıdalar ve aileden gelen sorunlar dolayısıyla artan diyabet hastalığı için uzmanlar tarafından beslenme düzeni şekli için sürekli uyarılar yapılıyor.Diyabet hastalarının bu önlemleri dikkate alması kendi yaşam kaliteleri için çok önemli olmakla beraber gelecek nesillere örnek olmaları gerekmektedir.Önümüzdeki yılların diyabet hastası oranlarına baktığımız da tablo hayli iç karartıcı gözükmektedir.Türkiye Diyabet Epidemiyoloji (TURDEP-I) çalışmasına göre,1992 yılında diyabet hastalığı oranı 7,2 iken 2013 yılında 13,2’ye yükselmiş ve 2035 yılında ise dünya üzerinde 600 milyon kişinin diyabet hastası olacağına dair kesin yorumlar yapılmaktadır.Bu iç karartıcı tabloyu aydınlatmak için yemek yeme alışkanlığımıza daha özverili davranmamız kaçınılmazdır.Aynı zamanda yediklerimize özverili davranmamız için şeker hastası olmamız gerekmediğini de birer birey olarak bilmemiz gerekir.

Diyabet Türleri Hangileridir

Tip 1 diyabet: Vücut çok az insülin yapar veya hiç insülin yapmaz. Özellikle çocukluk ve gençlik yıllarında görülmektedir. Dışarıdan insülin tedavisi uygulanır.

Tip 2 diyabet: Vücut insülin üretir fakat yeterli seviyede kullanılamaz. Çoğunlukla yetişkinlikte görülür. İnsülin, beslenme tedavisi veya oral ilaç alımıyla kontrol altına alınabilir. Diyabet tedavisinde kan şekeri kontrolünü sağlamak için sağlıklı beslenme alışkanlıklarının kazanılması önemlidir.

Diyabetin Neden Olduğu Hastalıklar

Kan şekerinin yüksek olması birçok sağlık sorununu da beraberinde getirebiliyor. Nefropati (böbreklerin hasar görmesi), nöropati (sinirlerin hasar görmesi), retinopati (gözlerin hasar görmesi) ve diyabetik ayak gibi sağlık sorunları, diyabet kontrol altına alınmazsa kaçınılmaz olmaya başlıyor.

Yemekler Nasıl Pişirilmelidir

Diyabet hastalarının yemekleri diğer insanlardan daha özenle seçilmeli ve pişirilmelidir.Yediğiniz besinleri eğer haşlayarak tüketirseniz o besinlerin glisemik seviyesini düşürmüş ve kızartılmış yağlı besinlere göre daha sağlıklı bir şekilde beslenmiş olacaksınız. Glisemik indeksi ise gıdaların kan şekerini yükselten bir maddedir.Şeker hastaları özellikle yemek yerken glisemik seviyelerine bakarak yemeleri her zaman önerilir.

Diyabet Hastalarının Yemesi Gereken Besinler Hangileridir

Diyabet hastaları kesinlikle az az ve sık sık yemeleri önerilir.

Lifli gıdalar ile beslenilmeli ve meyveleri kabuklarıyla tüketilmelidir.

-Sızma zeytinyağı ile birlikte mısırözü yağı veya soya veya fındık yağını eşit oranda karıştırıp yemeklerinizde bu yağ karışımını tercih edin.

-Günde en çok 2 bardak kahve ya da 4 bardak çay içebilirler fakat yemeklerden 1 saat sonra süreyle olmak şartı mevcuttur.

-Nohut,mercimek ve fasulye gibi kuru baklagiller tüketmeliler.

-Günde en az 2 adet ceviz ve 10 adet fındık haricinde başka kuruyemiş tüketmemeliler.

-Karbonhidrat içeren yiyecekleri yemeden 15 dakika önce süt, yoğurt, ayran, kefir, peynir, ceviz, fındık, badem gibi protein değeri yüksek besinler tüketilmelidir.

Glisemik indeksi düşük olan meyveler olarak genellikle ekşi olan elma ve erik tüketebilir kirazı ise birer avuç olmak şartıyla gün içerisine bölmeliler.

-Özellikle karbonhidrat ile beslenildiği zaman yanında çiğ kuruyemiş veya yoğurt tüketilmesi iyi olur. Bunlarla birlikte üzerine 1 çay kaşığı tarçın da ilave edilirse çok daha iyi hissedilir.

Meyvelerin Glisemik Seviyeleri 

-Elma : 38

-Kuru Kayısı : 31

-Kiraz : 22

-Greyfurt : 25

-Üzüm : 25

-Erik : 39

-Armut : 38

-Portakal : 44

-Taze Kayısı : 57

-Kivi : 52

-Mango  : 55

-Kuru üzüm  : 64

-Muz : 62

Diyabet Hastalarının Yememesi Gereken Besinler Hangileridir 

Diyabet hastaları tatlandırıcı kullanacaksa oranına çok dikkat etmelidir.

-sucuk,pastırma,salam ve sosis gibi sakatat yemeklerinden uzak durmalılardır.

-İçeriğini bilmediğiniz besinleri tüketmemelisiniz.

Glisemik Seviyesini verdiğimiz yüksek meyveleri tüketmemelisiniz.

-Yağda kızartmalar, kavurmalar (et-sebze-hamur işi) ve yağlı sos eklenmiş besinlerin tüketiminden kaçınılmalıdır.

Kan şekerini hızla yükselten basit karbonhidratlar yerine, kan şekerini yavaş yükselten kompleks karbonhidratlar seçilmelidir. Beyaz ekmek yerine tahıllı veya esmer ekmek, makarna yerine kepekli makarna, pirinç pilavı yerine bulgur pilavı tercih edilmelidir.