Diyabet hastaları oruç tutabilir mi?


1
3 paylaşım, 1 puan

Ramazan ayında tutulan oruç bazı hastalıklar için zor durumlar yaratabiliyor. Oruç süresinin uzaması ile hasta kişilerde belirli semptomlar yaşanır ve kişinin hayatını olumsuz etkilenebilir. Bunlardan biri kan şekerinin düşmesidir. Kişinin kan şekeri düştüğünde ellerde titreme ve ani baş dönmesinin getirdiği tepki ile kişiler bayılabilir. Özellikle diyabet hastalarının düşük şeker rahatsızlığı varsa sahurda işlenmiş şekerli besinler yerine (sebze, tahıllı ve kepekli ürünler, bulgur, peynir, yoğurt) gibi besinleri tüketmesi önerilir.

Diyabet hastaları oruç tutarken nelere dikkat etmelidir 

Diyabet hastaları oruç tutarken tıbbi tedavi olarak kullanılan insülinler ve yanı sıra insülin salgılatıcı ilaçların hipoglisemi etkisi yaşanmaması için dozları ayarlanmalıdır.Bu kişiler sıcaklardan ve açlıktan çabuk etkilenecekleri için aşırı sıcaklarda spor yapmaktan kaçınmalıdırlar.Hem oruç tutup hem diyabet hastasıysanız kesinlikle gün içerisinde şeker ölçümünü daha sık yapmanız gerekir.Eğer kan şekeri 70 mg/dl altına inerse ya da tam tersi 300 mg/dl üzerine çıkarsa, hayati risk yaşamamaları için, orucu bozmaları önerilmelidir.

Hangi özelliklere sahip diyabet hastaları oruç tutabilir 

Diyabet hastası olup oruç tutup dini vazifesini yerine getirmek isteyen birçok kişi mevcut.Fakat bu kişilerin  sağlıklarını zorlamamak ve riske atmamak için bazı durumlara sahip olması gerekir.Bunlar:İlk olarak kişinin kullandığı diyabet ilaçlarının kan şekerini düşürür fonksiyonda olmamasıdır.Şeker hastalarının kronik böbrek ve karaciğer rahatsızlığının bulunmaması.Kişilerin uzun süre aç kalınca şeker düşüklüğü yaşamamaları bu sorunlardan biridir.Tip 1 diyabet rahatsızlığı olmayanlar oruç tutabilmelerine izin verilmiştir.

Benzer içerik:  Sahibinden.com'da yer alan en pahalı kiralık ev ilanları