Diz kapağı kitlenmesi ve ağrıları neden olur?


0
1 paylaşım

Diz kapağı,vücudumuzun en hareketli kısımlarından biri olup yaralanmaya yakın en muhtemel yerlerden biridir.Diz kapağı,bacak ve uyluk kemiğinin eklemlerle birleşerek oluşturduğu bölge ise diz eklemi olarak adlandırılmaktadır. Yapılan ağır sporlar,çarpma,burkma ve ters hareketler dizde ani tahribatlara ve yaralanmalara sebep olur. Diz kapağı kitlenmesi ve ağrıları bu gibi durumda meydana gelerek kişilerin dizinde ödeme sebep olur.

Diz kapağı kitlenmesi ve ağrıları neden olur?

Diz kapağı ağrısı eğer sosyal yaşamanızı olumsuz etkilemeye başlamış ve dizinize yük bindiremeyecek duruma geldiyseniz ilk öncelikle doktora danışmadan fizik tedavi ya da ilaç almamalısınız. Bilinçli bir davranış yaparak uzman bir ortopedi doktoruna görünmek olmalıdır.Doktorunuz diz ve çevre bölgelerde oluşan ağrının kaynağı için röntgen ve MR gibi görüntüleme yöntemlerine başvurarak rahatsızlığınızın kaynağını bulabilir.

Diz kapağı kilitlenmesinin belirtileri nelerdir?

Diz kapağı kilitlenmesinde mutlaka bir ortopedi uzmanına gitmek gereklidir. Diz kapağı kilitlenmesi ilerde bir çok diz rahatsızlığına sebebiyet verebilir. Bu belirtiler dizde şişlik,aşırı ısı yanma hissi, yürürken zorlanma, yürüyüş şeklinin bozulması (topallama) oturduğun yerde kalkarken zorlanma, yürürken dizde aşırı ağrı ve dizi kıramama, bunlar diz kapağının kitlenme belirtileridir.Dizdeki aşırı dayanılmaz ağrılar genellikle Romatizma, zorlanmalar menüsküs yırtılması ve dizdeki travmalar en sık görülen ağrılardır. Bu rahatsızlıkları göz ardı edip geçer dememeli tedavi olunmazsa ilerde daha kötü duruma gelir ve yürümek çok zorlaşır, dizde kıkırdakların hasarına ve önemsenmeyen menüsküs yırtığı kireçlenmelere neden olabilir.

Dizdeki ağrının belirtileri nelerdir?

Diz başlı başına karmaşık bir yapıya sahiptir. Dizde ağrı, kilitlenme, menüsküs her yaşta görülmektedir. Gün içinde yapılan birçok hareketi diz sağlar. Diz ağrısı birçok sebepten dolayı olabilir. Diz kapağı ağrısı düşme sonu diz kapaklarında çatlama, kireçlenme, menüsküs, romatizma, kilitlenme, şişme gibi nedenlerden dolayı ağrıyabilir. Ağrı dayanılmaz günlük hareketi engelleyici olması sağlık kuruluşuna gidip ortopedi uzmanına şikayetler anlatılır ve uzmanın önereceği filmler tomografiler çekilerek tanı konur. Yapılacak tedavinin alınan tomografi, film sonucuna göre tanı konulur. Konulan tanıya göre tedavi uygulanır ilk tedavi fizik tedavisi, egzersiz ve gerekirse cerrahi müdahale yapılır. Dizdeki ağrıların belirtileri arasında özellikle aşağıdaki belirtileri sıralayabiliriz.

 • Kireçlenme
 • Menüsküs
 • Kemik erimesi
 • Obezite
 • Vitamin ve mineral eksikliği
 • Romatizma
 • Tendon iltihaplanması
 • Hamilelik
 • Yaşlılık
 • Baker kisti
 • Diz enfeksiyonu
 • Bacak adalelerinde zayıflama
 • Hareketsiz yaşamak
 • Ağır sporlar

Dizdeki ağrıların ana karakteri ise dizdeki kireçlenmeden geçmektedir. Diz kireçlenmesi daha çok, artan yaş ile birlikte eklem kayganlığının ve kıkırdak yapımının azalması sebebiyle ortaya çıkan ve giderek daha sık yaşanan önemli bir sağlık sorunu olarak görünmektedir. Diz ekleminin, vücudun genişliği ve kıkırdak yüzeyi bakımından insandaki en büyük eklemi durumundadır. Bu bölgedeki kireçlenme diz ekleminde oluşan kıkırdak kaybı olarak tanımlanmaktadır.

Tıp dilinde ‘Gonartroz’ olarak adlandırılan diz kireçlenmesi eklem kıkırdağının parlak ve pürüzsüz yapısının yıpranmasına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Diz kıkırdağı hareketi sağlayan çok özel bir dokudur. Kıkırdakta ortaya çıkan hasarların kendi kendini iyileştirme özelliği zayıftır. Dizdeki kıkırdağın yapısının çeşitli sebeplerle bozulup zayıflaması ile kireçlenme ortaya çıkar. Kireçlenme, kişilerin dizinde tahribatı çok fazladır.Bu yüzden ileri ki yaşamlarında kişiler bu rahatsızlıktan dolayı tekerlikli sandalyede yaşamaya muhtaç bile olacağı söylenmektedir. Rahatsızlığın ilk aşamalarında yani kıkırdak kaybının tam olmadığı durumlarda, kıkırdak besleyici diz içi enjeksiyonlarla tedavi yapılabilmesi hastalar için önerilen tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Bu tedavilere rağmen hastanın şikayetleri devam ediyorsa cerrahi yöntemlere geçilebilir.

Dizdeki kireçlenmeye ne iyi gelir?

Amerika, Kanada başta olmak üzere ve bir çok Avrupa ülkesinde son yıllarda NEM (Naturel Eggshell Mambrane) yani Doğal Yumurta Kabuğu Zarı kullanılmaktadır. Yapılan araştırmalar NEM’in yani Doğal Yumurta Kabuğu Zarı’nın, doğal bir polimer olması nedeni ile içinde bir çok faydalı bileşeni taşıdığı ayrıca proteinden zengin olmasının da etkisi ile kireçlenme tedavisinde ağrı ve tutukluğu gidermeye yardımcı olduğunu ortaya koymuştur. Bu durumda da Yumurta Kabuğu Zarı’nın erken osteoartrit vakalarında faydalı olabileceği ile ilgili veriler bulunmaktadır.