Doğum kontrol hapı nedir,doğum kontrol hapı nasıl kullanılır?


0

Cinsel hayatı aktif olan kadınların biliyorsunuz ki hamile olma ihtimali çok yüksektir. Anneliğin henüz erken olduğunu düşünen bireyler ise cinsel ilişki esnası ya da sonrası çeşitli korunma yöntemlerini uygularlar. Doğum kontrol hapının içeriğinde bulunan estrojen-progesteron yine yüksek etkinlik ve az yan etkisinden dolayı uzun yıllardır kullanılan bir korunma yöntemidir. Ancak yine de herhangi bir şekilde ilacı doktor kontrolü altında olmadan kullanmak sağlığa oldukça zararlıdır. Peki doğum kontrol hapı nedir,doğum kontrol hapı nasıl kullanılır?

Doğum kontrol hapı nedir ?

Kadınların korunma yöntemlerinin arasında en yaygın kullanılan doğum kontrol hapları östrojen ve progesteron hormonunun ikisini birden içeren kombine haplardır. Geçmiş zamanlarda kullanılan ve 50 mikrogram estrogen içeren haplar yerine, günümüzde artık 30 mikrogram içeren ve bu nedenle “düşük dozlu doğum kontrol hapları” olarak anılan ilaçlar kullanılmaktadır. Bu ilaçlarda eskiye göre damar içi pıhtılaşma (trombus) ve diğer yan etkiler son derecede azdır.

Benzer içerik:  İş adamı tavuklarına yeni yaşları için pasta kesti :)

Doğum Kontrol hapları nasıl kullanılır ?

Aylık olarak kullanılan doğum kontrol hapları 21 tablet veya 28 tablet olarak kullanılır. Regl olduktan sonra ilk 5 gün içerisinde başlanılır ve 21 gün boyunca her gün 1 tane alınarak devam edilir. Daha sonra ise 7 gün ara verdikten sonra yenisine başlanılır. 28 günlük olanı kullanırsanız eğer yine regl döneminin ilk 5 günü içerisinde başlayıp 28 gün boyunca kullanacaksınız ancak 28 günün sonunda 1 haftalık ara vermeyeceksiniz. 28 günlük hapların çıkarılmasının sebebi ise arada bulunan 7 günlük süredeki karışıklıkları ortadan kaldırma amacıyla yapılmıştır.

Doğum kontrol haplarının zararları neler ?

Çoğu doğum kontrol hapları mide bulantısı yaparak günlük yaşam kalitenizi azaltabilir.

Benzer içerik:  Elektrik çarpmasında ilk yardım nasıl yapılır

Gün içerisinde bir anda ani kanamalara sebep olabilir.

Vajinal kuruluk yapabilir.

Cinselliğe karşı isteksizlik.

Kilo alma.

Göğüslerde hassasiyet.

Cildinizde sivilcelenmeler yaratabilir.

Doğum kontrol haplarının yararları neler ?

Adet sancılarını azaltır.

Adet kanamalarını dengeler.

Adet dönemini düzene sokar.

Kemik yapısını güçlendirir.

Vücudunuzdaki kıllanmaları azaltır.

Doğum Kontrol hapının fiyatı nedir ?

Reginon doğum kontrol hapı 0.02 mg ve 21 drajelik olan bu hapın fiyatı 6 tl ile 7 tl arası değişkenlikler gösterir. –Yasmin doğum kontrol hapı 21 tablet halindeki doğum kontrol hapıdır ve 25 tl ile 27 tl arasında değişmektedir.