Doğum kontrol hapı nedir,nasıl kullanılır?


0
1 paylaşım

Doğum kontrol hapları kullanılmadan önce kesinlikle ne için ve nasıl kullanıldığı öğrenilmeli kişide olumsuz sonuçlar doğurmaması için bilinçli bir şekilde alınmalıdır. doğrum kontrol hapı kadında östrojen ve progesteron içeren hormon haplarıdır. Yüksek etkinlik ve düşük yan etki nedeni ile sıkça tercih edilen bir korunma yöntemlerinden biri olarak bilinir. Hamilelik  süreci başlangıcı,kadın yumurtalıklarında üretilen yumurta ile erkek sperm hücresinin birleşip döllenerek rahim içine yerleşmesi sonucunda meyana gelir.Fakat hamile kalmak istemeyen yani cinsel birleşim sırasında korunmak isteyen kadınlar doğum kontrol hapı içerek bu durumdan korunur.Doğum kontrol hapının içerisinde bulunan hormonlar yumurtalarda yumurtlama riskini azaltarak kadının hamile kalma riskini ortadan kaldırır.

Doğum Kontrol Haplarının Güvenirliği Ne kadar ve Kimler Kullanabilir 

Doğum kontrol hapının kullanıp cinsel ilişkiye giren bireylerin %100’ü bu durum sonuçlarından olumlu cevap almaktadır.Doğum kontrol hapını kullanan kadınların çoğu genel olarak 40 yaş altıdır. Bazı durumlarda adet düzensizliği yaşayan kadınlar ve ağrılı,sancılı adet dönemi geçiren kadınlarında bu hapları kullandığı görünmektedir.

Doğum Kontrol Hapının Yararları Nelerdir 

Doğum kontrol hapının kadınları hamilelikten korumasının yanında bir çok yararlı kullanımı mevcuttur. Bunların ilki ise adet düzensizliği konusunda kadınlara çok yardımcı olduğu ve doktorların bile önerdiği bir yardım ilacı olarak kullanılır.Fonksiyonel olarak yumurtalık kistlerinin tedavisinde kullanıldığı da görülmektedir.Fakat doğum kontrol hapının hemen bırakılması gerekilen durumlarda meydana gelebilir bunlar : şiddetli migren ağrıları,görme bozuklukları,görmede zorluk,göğüs ağrısı,şiddetli bacak ağrısı ve ağır kazalar sonrası gerçekleşen ameliyat zamanında kullanılmaması önerilir.

Doğrum Kontrol Hapının Yan Etkileri Nelerdir 

Doğum kontrol hapının kullanıldığı ilk aylarda iç çamaşırınıza lekelenme tarzında durumlar yaşayabilirsiniz. Bu durum her  kadını rahatsız edebilecek bir durumdur ancak bu durum hapı bırakmanızı kesinlikle gerektirmez . Bu kanamalar ilk 2-3 kutudan sonra kendiliğinden geçecektir. Geçmediği taktirde veya şiddetli bir kanama olması durumunda doktora başvurmak gerekmektedir. Aynı şekilde çok şiddetli olmayan mide bulantısı durumlarında hap kullanımına devam edilmelidir. Bazı kadınlarda kilo alma şikayeti olabilir.

Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılır 

Doğum kontrol hapı ilk kullanılmaya başlanacağı zaman adetin başlaması beklenir. Adetin ilk günü bulunduğunuz güne denk düşen günün karşısındaki hapı içerek başlanır ve her gün mümkün olduğu kadar aynı saatte olmak üzere 21 gün alınır. Bu kutu bittiğinde son tabletten birkaç gün sonra adet kanaması başlayacaktır. Bir sonraki kutuya, adet kanamasına bakılmaksızın mutlaka son tabletten 7 gün sonra başlanır ve tekrar 21 gün devam edilir. Yani 21 gün ilaç, 7 gün ara. Hap kullanımı bırakılmak istendiğinde mevcut kutu bittikten sonra beklenen kanama olur ve 4-6 hafta sonra normal yumurtlamanın olduğu adet dönemleri geri döner.