Doğum kontrol yöntemleri neler?


0

Çiftler arasında istenmeyen gebelik durumu en çok yaşanılan sorunlardan biridir. Bu durumun yaşanmaması için bilinçli cinsel birliktelik yaşamak isteyen çiftler genel olarak çeşitli korunma yöntemlerini tercih ederler. Doğrum kontrol yöntemlerini sıralarsak kadınlar ve erkekler olarak ikiye ayırabiliriz.Kadınlar için doğum kontrol yöntemleri : aylık veya üç aylık iğneler,doğum kontrol hapları,deri altı implant,doğum kontrol halkası,kadın kondomu,diyafram,spermisitler,tüp ligasyonu olarak sıralanabilir. Erkekler için doğum kontrol yöntemleri ise: Prezervatif,vazektomi olarak sıralanabilir.

Doğum kontrol yöntemleri neler ?

Çiftler arasında istenmeyen gebelikleri önlemek için çeşitli olarak kadın ve erkekler için doğum kontrol yöntemleri vardır. Bunların dışında doğal yoldan korunma yöntemlerini de sizin için anlatacağız. Kadınlar için doğum kontrol yöntemleri : aylık veya üç aylık iğneler,doğum kontrol hapları,deri altı implant,doğum kontrol halkası,kadın kondomu,diyafram, vajinal halka,spermisitler,tüp ligasyonu olarak sıralanabilir. Erkekler için doğum kontrol yöntemleri ise: Prezervatif,vazektomi olarak sıralanabilir. Bunları daha geniş aktarırsak.

Kadınlar için korunma yöntemleri

Diyafram :Gebelikten korunma yöntemi olan diyafram, rahim ağzına yerleştirilerek kullanılan, lateksten yapılmış, spermlerin rahim içine girmesini engelleyen elastik bir araçtır. Gebelikten koruma oranı yüzde 80 civarındadır ancak cinsel ilişkiden saatler önce yerleştirilebilmesi, aynı diyaframın bir yıldan uzun süre kullanılabilmesi ile hesaplı oluşu ve emzirirken de kullanılabiliyor olması nedeniyle tercih edilir.

Benzer içerik:  Farklı iş dallarından ellere dokunan seri ve hayatlar

Vajinal halka :Vajinal halka, vajinaya yerleştirilen ve burada 21 gün boyunca kalarak gebeliği engelleyen bir araçtır. İçeriğindeki hormonlar, tıpkı doğum kontrol hapı gibi etki ederek hamile kalma olasılığını düşürür. Adet döngüsü başlangıcında (1. günde) vajinanın derinliklerine yerleştirilir ve döngünün 21. günü çıkarılır.

Doğum kontrol hapı :Doğum kontrol hapları en çok kullanılan yöntemlerden biridir. Kadınların bazı hormonları yapay yollarla almasını sağlayarak yumurtlamayı ve dolayısıyla gebe kalmayı önleyen ilaçlardır. Adet döngüsünün ilk gününden itibaren 21 gün boyunca her gün bir tane olacak şekilde alınır. Migren, kalp-damar, tansiyon, şeker ve benzeri rahatsızlıkları bulunan kişilerin doğum kontrol hapı kullanmaması gerekir.

Vajinal iğneler : Tıpkı doğum kontrol hapı gibi hormon içeren ve bu yapay hormon takviyesi ile hamile kalmayı önleyen ilaçlar olan Mesigyna ve Depo provera, ülkemizde ‘koruyucu iğne’ olarak da bilinmektedir. Mesigyna, ayda bir kez uygulanır; Depo provera ise 3 ayda bir uygulanabilir.

Tüp ligasyonu: Bu korunma yöntemi biraz riskli yöntemlerden biridir. Kadınların yumurtalarını taşıyan tüplerin cerrahi işlemle bağlanarak kısırlaştırılması işlemine tüp ligasyonu adı verilir. Kadınların cinsel işlevleri ya da adet düzenleri herhangi bir şekilde etkilenmez, yalnızca doğurganlıklarını yitirirler. Geri dönüşü oldukça zor olan bir yöntemdir.

Benzer içerik:  Eşcinsellik belirtileri nelerdir

Deri altı implantı :Uzman bir hekim ya da hemşire tarafından genellikle kolda deri altına yerleştirilen 4 cm uzunluğunda bir çubuktur. Progesteron hormonu salınımını etkileyerek gebe kalmayı önler. 3 yıl boyunca koruma sağlayabilen implantlar, yine bir uzman tarafından çıkarılabilirler.

Rahim içi araç olarak bilinen spiral :2-3 santimetre boyunda ve T şeklinde küçük bir araç olan spiral, rahim içerisine yerleştirilerek kullanılır. Uzman bir hekim tarafından rahmin içine yerleştirilen spiral, üzerinde sarılı bakır teller ve içerdiği hormonlar vasıtasıyla spermlerin rahim içine ulaşmasını ve yumurtaları döllemesini engellerler. 3 ila 10 yıl kadar kullanım süresi vardır.

Erkekler için korunma yöntemleri

Prezervatif :Öncelikle prezervatif seçimi tercihlerinize bağlıdır, bu konuda ilişkiden beklentileriniz prezervatif seçiminizi doğrudan etkilemektedir. Çeşitli kondom türleri üreten firmalar bu konuda tüketiciye farklı seçenekler sunmaktadır. Geciktiricili, tırtıklı, ince, klasik gibi türler tercihinize göre size uygun olabilir.

Benzer içerik:  On Yıl sonrasında annenizin fotoğraf karelerindeki elbisesini giydiğinizi düşünün

Vazektomi :Cerrahi bir operasyonla erkeğin sperm kanallarının kapatılması, kısırlaştırılması anlamına gelir. Vasektomi işlemi sonrasında erkekler doğurganlıklarını kalıcı olarak yitirirler. Boşalma gerçekleşir ancak meninin içerisinde herhangi bir şekilde sperm bulunamayacağı için, gebelik oluşma ihtimali ortadan kalkmış olur. Geri dönüşü olmayan bir uygulamadır.

Doğal yoldan korunma yöntemleri

Geri çekilme ile boşalma :Cinsel ilişki sırasında, vajina içine boşalma olmadan, önce erkeğin cinsel organını kadının vajinasından çıkararak dışarıya boşalmasıdır. Bu yöntemin doğru uygulanabilmesi ve cinsel ilişkinin olumsuz etkilenmemesi için iki tarafın da bu konuda istekli ve kesin kararlı olması gerekir. Tam uygulanmadığında koruyuculuğu çok düşer.

Emzirme Korunma : Halk arasında süt koruması olarak adlandırılan yöntemdir. Doğumdan sonra ilk altı ay boyunca anne, bebeğini sadece anne sütü ile sık aralıklarla günde toplam en az 60 dakika emzirerek beslediği takdirde annede yumurtlama gerçekleşmeyebilir. Bu durumda cinsel ilişki olsa dahi gebelik meydana gelmez. Ancak bu süre sırasında adet kanaması görülür, ek gıdaya geçilir ya da anne emzirmeyi keserse bu yöntemin koruyuculuğu çok azalır.