Domuz Gribi Nedir,domuz gribi tedavisi nasıl olur?


0
1 paylaşım

Domuz gribi, normalde domuzlarda görülen İnfluenza A adlı virüsün H1N1 alt tipinin mutasyon geçirerek insanlara bulaşmasıyla artık insandan insana geçen, yüksek ateş, öksürük ve boğaz ağrısı gibi semptomlarla seyreden son derece bulaşıcı bir solunum yolu hastalığıdır. Bakalım domuz gribinin belirtileri ve tedavisi nedir ?

Domuz Gribi Nedir

Domuz gribi adı üzerinde domuzlarda görülen bir hastalık olup mutasyon sonucu insanlara bulaşan bir rahatsızlıktır. Sonucunda yüksek ateş,nefes darlığı ve şiddetli öksürük sonucu oluşur. 2009 yılının mart ayında Amerika’da ortaya çıkarak sonrasında Avrupa’ya oradan ise Asya’ya hızla yayılmıştır.

Domuz Gribi Nasıl Bulaşıyor

Domuz gribinin mevsimsel olarak bulaşıcı olduğu bilinir. Özellikle kış aylarında bulaşan domuz gribi kişilerin grip olmasıyla beraber hapşırması ya da öksürmesi sonucu yüzeysel olarak mikroplar havada kalsa da masalara,telefonlarda kalır. Dokunma,soluma yoluyla herkese geçebilme özelliği bu belirtiler arasındadır.

Domuz Gribi Belirtileri Nelerdir

-Titreme ve Halsizlik

-Öksürme

-Yüksek ateş

-Nefes darlığı

-Boğaz ağrısı

-Eklem ağrısı

-Ani baş dönmesi

-Kusma

Kimler Grip Aşısı Olmalı?

65 yaş altı tüm nüfusun belli bir öncelik sırasına göre aşılanması gerekmektedir. Sıranın başında hastalığa en açık kesim olarak nitelenen 6 ay – 24 yaş arasındaki kişiler, hamileler, altta yatan kronik hastalığı olanlar, hastalıkla öncelikli karşılaşabilecek hizmet grupları; sağlık çalışanları, itfaiye, güvenlik görevlileri vs. yer alıyor.

Domuz Gribi Tedavisi

Domuz gribi tedavisinden önce belirli önlemler alınmalıdır.Bunlar;

-Yüzeysel yerlere fazla dokunmamalı

-Hapşırırken ağzımız elimizle ve mendil yardımı ile kapamalı

-Sık sık bol limonlu bitki çayları tüketilmeli

-Sıkı giyinmeli

-Islak mendillerle özel eşyalarımızı silmeliyiz.

Tedavi sürecinde ise kesinlikle bir doktora başvurulmalı ve doktorunuzun belirlediği statüdeki ilaçları tüketilmelidir.