Dudak çatlaması neden olur,Dudak çatlaması nasıl geçer?


0

Dudak çatlaması,soğuk havalardan dolayı dudaklarda açılmalar ve çatlamalar meydana gelerek kişilere acı ve rahatsızlık verebilir. Dudak çatlamasına sadece soğuklar değil güneş ışınları da etkilidir. Bakalım dudak çatlaması neden olur ve nasıl geçer?

Dudak Çatlaması Neden Olur

Dudak çatlaması kişilerin sosyal yaşamını olumsuz olarak etkilemektedir. Aşırı güneş ışınlarına maruz kalma sonucu güneş ışınlarının vücudunuza girdiğinde vücudumuzdaki nemi buharlaştırır ve tüketerek dudaklarınızın kuruyup çatlamasına neden olur. Dudak çatlaması bazı kan hastalıklarının habercisidir. A, B2 ve B3 vitaminlerinin eksikliklerinde dudak çatlamasına neden olur.Dudak çatlamasının diğer sebeplerinden biri de her gün sabah ve akşam kullandığımız diş macunudur. Birçok diş macunu sodyum loril sülfat isimli bir bileşen içerir. Bu bileşen kuruluğa ve dudaklarda çatlamaya neden olur. Eğer dudak çatlamasından şikayetçiyseniz, başka bir diş macununa geçebilirsiniz.

Dudak Çatlamasının Diğer Nedenleri

-Perleş, diyabet, Down sendromu ve kilitis hastalıkları da çatlamaya sebep olabilir.

-Troid yetmezliği

-Çeşitli soğuk algınlığı hastalıkları

-Sedef hastalığı

-Çeşitli sağlıksız ve kalitesiz boya miktarı fazla olan kozmetik ürünleri kullanmak

Dudak Çatlaması Nasıl Geçer

Günlük hayatınızı olumsuz etkileyen dudak çatlaması eğer sizi sürekli rahatsız ediyorsa aşağıdaki tavsiyeleri uygulamanız gerekebilir.

-Güneş ışınlarına maruz kalma konusunda dikkat etmeniz ve güneşe çıkarken koruyucu krem sürmeniz gerekir.

-Dudaklardaki çatlaklar koparılmamalıdır.

-Nemlendirici ruj kullanmak

-Bol bol su içilmeli

-Oda sıcaklığı çok çok sıcak olmamalıdır. Oda sıcaklığının fazla olması oda kuruluğuna sebep olup dudaklarınızın kurumasına sebep olur.

-B vitamini içeren besinleri tüketin.