Dudak Okuyarak Ne Söylendiğini Anlayan Yapay Zeka Geliştirildi


0

Dudak okuma konusunda uzman olan insanlardan yaklaşık 1.78 kat daha tutarlı tahminler yapan bir yapay zeka geliştirildi

Bu yapay zeka daha önceki senelerde geliştirilen ve yüzde 79.6 oranında doğruluk payına sahip olan başka bir dudak okuyabilme teknolojisine kıyasla, yüzde 93.4’lük doğruluk payıyla çok daha tutarlı. Aynı zamanda yapay zeka, sadece yüzde 52.3 oranında doğru okuma yapabilen insanları da dudak okuyabilme konusunda geride bırakmayı başararak büyük bir işe imza attı.

Derin öğrenme teknolojisini kullanarak kendini eğiten LipNet, sisteminde bulunan 3 saniyelik, 29.000 adet video arşivi sayesinde dudak okuma konusunda bu kadar başarılı olabilmiş. Bilim insanları, teknolojinin hala mükemmel olmadığı ve geliştirilmesi gerektiği kanaatinde. Eğer %100 oranında doğru olarak dudak okuyabilen bir yapay zeka geliştirilseydi bu teknoloji iyi olurdu. Yine de işitme engelli kişiler için kullanılabilecek teknoloji zamanla akıllı telefon ve tabletlere yüklenen bir uygulama haline getirilirse, işitme engeli dünya üzerinde tamamen sona erebilir.

Bilim insanları bu teknolojinin daha da geliştirilmesini söylese bile şu anki oranda işitme engellilerin problemlerini büyük bir yüzde ile azalacaktır. Tamamen ortadan kaldırmasa da sorunun büyük bir kısmını azaltmak da şimdilik toplumsal fayda sağlayacaktır. İşitme engelliler çok iyi bir teknoloji olduğu bir gerçek.