Dunning Kruger Sendromu nedir?


0
2 paylaşım

Dunning Kruger Sendromu,son zamanlarda toplum içerisinde sık sık duymaya başladığımız sağlık sorunlarından sadece biridir. Dunning Kruger Sendromu adını taşıdığı Dunning Kruger tarafından ortaya yaptığı araştırmalar sonucu sunulmuş bir teori olup 2000 yılında nobel ödülüne hak kazanmıştır. Bu hastalığa kapılmış kişiler genellikle ortaya sunduğu kelimelerle kendilerini ele verirler. Bunlar : Biz en iyisini biliriz,biz yaparız,bizler hallederiz tarzı kelimeler olabilir.

Dunning Kruger Sendromu nedir ?

Dunning Kruger Sendromu hakkında yapılan deneyler bu teorinin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Dunning Kruger Sendromunu yaşayan insanlar, bilgisi olmadığı halde kendini öven, her işte kendini ön plana atan, mesleki açıdan yeterli olduğunu düşünen kişiler eksikliklerini, bu metotlar ile artıya dönüştürüyor ve başarılı pozisyonlara gelebilen kişiler oldukları kanıtına varılmıştır.. Kişinin kendi bilgisini değerlendirememesi, daha geri planda kalmasına ve hak ettikleri yerde olmamasını sağlıyor.Cehaletin her zaman kişinin güvenin artıracağını savunan psikologlar, bu tür insanlar yetenekli ve bilgili insanların önüne geçtiklerini gözler önüne sermiştir.

Dunning Kruger Sendromu kişilerin davranışları neler ?

  • Dunning Kruger Sendromunu yaşayan kişiler genellikle eğitimi ve eğitim seviyelerini aşağılarlar.
  • Kişileri yargılarlar..
  • Kişilerin iyi eğitimler almasını,eğitimini yükselten kişilerin kötü bir şey yapıyormuş gibi aksettirebilirler.
  • Dunning Kruger Sendromunu yaşayan kişiler yerden mendil alsalar bu mendili ben aldım diyecek kadar çok gürültü patırtı çıkarır, bu gürültü içerisinde çok iş yaptığı havası estirmekten büyük zevk alırlar.
  • İş yerinde üstlerine karşı saygıda asla kusur etmezler ama altındakileri ezme konusunda üstlerine yoktur.
  • Bir dedikleri diğer dediklerini bir türlü tutmaz mesela bugün bir konu üzerinde bu yanlış tezini savunuyorsa diğer gün aa saçmalamayın bu doğru diyerek sizi keskin çizgilerle şaşırtabilirler.
  • Kendi başarsızlıklarının üzerinde sorgulamada bulunmaz ve yanlışlarını görmez bunu hiç olmamış gibi kabul edebilirler..