Dünyadaki en ilginç düğün gelenekleri


0

Aile kurmak toplumdaki en önemli unsurlardan biridir. Aile kurmak için ilk öncelikle gönlünüzün sonrasında ise fikrinizin uyuştuğu kişiler olmalıdır. Sonrasında bir karar verip o kişi ile hayatınızı birleştirirsiniz.Düğün kısmına geldiğimizde ise dünya üzerinde çok garip evlilik gelenekleri yer almakta ve bu gelenekler toplumdaki kişilerin bir kısmına tuhaf düğün gelenekleri olarak gelirken diğer kısmına ise normal gelmektedir. Düğün geleneklerini Türkiye’de ise yörelerin gelenekleri olarak ayırtmaktayız. Peki Dünyadaki en ilginç düğün gelenekleri neler bakalım.

Dünyadaki ilginç düğün gelenekleri

Afrika düğün gelenekleri :Afrikalılar gelenekleri ve kişilikleri gereği oldukça renkli kişiliğe sahip insanlardır. Afrikalıların düğün geleneklerinde başı süpürgeden atlamak çekmektedir. Süpürgeden atlamak çiftler için geçmişteki kötü anıların hayatlarından gitmesi anlamına gelmektedir.

Hindistan’daki düğün geleneklerinde ise damat kayınvalidesi tarafından karşılanır, damadın ayakları yıkanır ardından süt ve bal ikram edilir. Damat gelinin kıyafetinden sorumludur.Gelin-damat düğün yerinde yakılan kutsal ateşin etrafında 4 kere dönerler ve masalarına doğru koşmaya başlarlar kim ilk oturursa evde onun sözünün geçeceğine inanılır.

Güney Kore’de yapılan evlilik töreni sonrası damadın ayakkabıları çıkartılır. Sonrasında falaka yöntemi ile kurutulmuş balıklarla ayaklarına vurulur. Bu yöntem damadın evlilik hayatında güçlü olacağına inanılırken düğününde fazla gülümseyen erkeğin ise kız çocuğunun olacağına dalalettir.

Finlandiya’da düğün gelenekleri Türk geleneklerine oldukça yakındır. Türklerdeki çiçek atmaya benzer bir durum bu yüzden yaşanır. Bu ülkede evlenen kadınlar düğünde altın bir taç takıyor. Düğün sonunda gelin bekar arkadaşlarından birisine tacını veriyor. Tacı alan kızın evlilik sırasının geldiğine inanılıyor.

İsrail’de ise Musevi inancına göre, düğünlerde Kudüs’teki kutsal tapınağın yok oluşunu sembolize eden içi cam parçalarıyla dolu bir beze basma geleneği bulunuyor. Törende cam kırmak ise hayattaki mutluluğu ve üzüntüyü sembolize ediyor.

Kuzey Kore’de kadınlarda 25, erkeklerde ise 27 yaşın altında evlenmek kanunen yasak. Evlenmeden önce bireylerin askerlik ve devlete karşı diğer yükümlülüklerini yerine getirmiş olması gerekiyor.

Fransa’nın düğün geleneğinin arasında en çok tastan şarap içme geleneğidir.

Pakistan’da evlilik adetleri biraz daha ilginç. Bu ülkede herhangi bir ailenin kızına talip olan damat adayı kızın ailesi tarafından küfür ve hakaret testine tabi tutulur. Evlenmek isteyen genç kendisine edilen küfür ve hakaretlere boyun eğerse kızın ailesi evliliğe yeşil ışık yakıyor.

İtalyanların düğün geleneği köylerde oldukça eğlencelidir. Erkek düğünün olacağını köydeki sakinlere haber verirken iç çamaşırı giyerek gezer ve bu durumda damadın cesareti tartılır. İnsanlar damat adayını o şekilde gezerken beğenirlerse bol para verirler. Ancak beğenmezlerse önüne bozuk para sallarlar.

Çek düğünlerinde, gelinle damat törenin düzenlendiği salona girerken ayaklarının önüne tabak kırılır ardından çift birlikteliklerini ve mutluluklarını garantilemek için bu kırıkları süpürür.