Dünyanın en büyük dağı Everest’te internet imkanı


0

Everest Dağı, (Tibetçe: Çomolungma, Nepali: Çonnolugma Sagramata), dünyanın en yüksek dağı. Himalayalarda, yaklaşık 28 derece kuzey enlemi ile 87 derece doğu boylamında, Çin Halk Cumhuriyeti–Nepal sınırı üzerinde yer alır. Çıplak Güneydoğu, Kuzeydoğu ve Batı sırtları en yüksek noktalara Everest (8.848 m) ile Güney doruğunda (8.748 m) ulaşır.

Everest Dağı Kuzeydoğudaki Tibet platosundan (yaklaşık 5.000 m) tam olarak görülebilir. Dünya’da en çok ilgi çeken yerlerin başlarında gelmektedir.Eteklerinden yükselen Çangtse, Khumbutse, Nuptse ve Lhotse gibi doruklar Nepal’den görülmesine engel olur.

everest-from-gokyo1_20150224062743

Everest Dağı hakkında enteresan bilgiler :

  • Everest Dağı’nın zirvesine çıkan 5 binden fazla dağcı arasında 13 yaşında bir çocuk, görme engelli biri ve 73 yaşında bir kadın da bulunmaktadır.
  • Everest Dağı zirvesinde sıcaklık yazın -35°C ye kadar düşebilir ve saatte 320 kilometre hızında rüzgarlar esebilir. 5 bin 300 metreden sonra yıl boyu kar ve buz vardır.
  • Everest Dağı üzerinde tırmanırken hayatlarını kaybetmiş dağcıların cansız bedeni de bulunmaktadır. Bu cansız bedenlerden dağcılar tarafından zirveye çıkarken yön tayin etmede yararlanılır.
  • Dağın zirvesine tırmanırken dağcılar günde yaklaşık 10 bin kalori harcarlar ve vücut ağırlıklarından 5 ila 10 kilogram kaybederle
  • Everest Dağı zirvesine çıkarken yüksek hızlı internet erişiminden yararlanabilirsiniz.