Dünyanın en zor dilleri sıralaması


0
3 paylaşım

Bugün yeryüzünde 6 bin 800 çeşit dil konuşulmaktadır. Bir milyonun üzerinde insanın konuştuğu dil sayısı ise  2 bin 200’dür. Ancak sadece 300 dil “işlek dil” olarak nitelendirilmektedir. Diğerleri basit kabile dilleri olarak görülür. Peki dünyanın en zor dilleri hangileridir.

alfabe-nedir

Amerikalı araştırmacılara göre Türkçe, Rusçayla birlikte “öğrenilmesi zor” diller grubunda yer alıyor.

Amerikalı araştırmacılara göre Türkçe, Rusçayla birlikte “öğrenilmesi zor” diller grubunda yer alıyor. Araştırma sonuçlarına göre “öğrenilmesi en zor” diller ise Arapça, Çince, Japonca ve Korece

İkinci sırada ise gene tekrardan gırtlaktan konuşmayı gerektiren Fransızca yer alıyor.

Japonca ise çok sayıda harften oluşan alfabesi ile en zor dillerden birisidir. Alfabeyi ezberlemek bile neredeyse 3 ayınızı alabilir.

Bunları kovalayan dil ise türkçe her ne kadar bize biz konuştuğumuz için basit gibi görünse de yabancılar arasında yapılan araştırmaya göre türkçe zor bir dil olarak kabul edilmektedir.

Türkçe, dünyanın en yaygın dillerinden birisidir. Aralık 1997’de “Language Today” (lenguiç tudey = günümüzde dil) adlı derginin yaptırdığı bir araştırmada Türkçe, 12 ülkede 200 milyon (bugün 250 milyon) kişi tarafından konuşulmaktadır. Sıralama şöyledir:

1. Çince (1,2 milyar) / 1 ülkede
2. İngilizce (330 milyon) / 115 ülkede
3. İspanyolca (300 milyon) / 20 ülkede
4. Hintçe/Urduca (250 milyon) / 2 ülkede
5. Arapça (250 milyon) / 24 ülkede
6. Türkçe (200 milyon) / 12 ülkede