Egzama Nedir,Neden Olur?


0
1 paylaşım

Egzama,çok farklı nedenlerden dolayı kişiyi rahatsız edebilir sonuçları gereği kişinin psikolojisini olumsuz etkiler. Bu durumda egzama türlerine bakılırsa en çok rastlanan türü ise alerjik egzama olarak bilinir.Alerjik egzama rahatsızlığından en çok çocuklar etkilenmektedir. Son zamanlarda tıp ne kadar gelişse de egzama tedavisi zor aşamalardan geçip çeşitli bitkisel tedavi yöntemleri geliştirilmiştir.Egzama belirtileri içerisinde cildinizdeki kuru kaşıntı ve dökülmeler meydana getirir.Egzama uzun süren bir hastalıktır; ilerlerse beraberinde saman nezlesi ve alerjik astımı da geliştirebilir.Egzama gibi rahatsızlıklarda vücudunuzun mantar yapma riski yüksektir. Bu durumda vücudun savunma mekanizması mikroplara karşı yavaşlar ve vücut mantar üretir.

Egzama Belirtileri Nelerdir 

-Cildinizde kızarıklık,kaşıntı,şişlik ve sululuk olabilir

-Ciltte şiddetli yanma ve kaşınma

-Deride çatlamalar

-Deride kabuklanmalar ve kepeklenmeler görülebilir

-Cilt renginde değişiklikler

-Su toplaması

-Yer Yer sivilcelenmeler

-Çatlakların etkisiyle mikroplar meydana gelebilir

Çocuklar bilinçsiz olarak yara ya da egzamalı yerleri kaşıyacağı için döküntüler yer yer çatlaklara bırakır ve ciltte yara halini alan su toplamaları meydana gelebilir. Bu durumda çok dikkatli olunması,gerekli krem ve solüsyonlar kullanılması ve çocuğunuzu kontrol altına almanız gerekir.

Benzer içerik:  Migren nedir, migreni neler tetikler, migren nasıl geçer?

Egzama Bulaşıcı mıdır ? 

Egzama bulaşıcı bir rahatsızlık değildir.Bireylerde görünen tamamen alerjik olan bir durum ve tedavi yöntemine göre kendini iyiye ya da kötüye götüren rahatsızlık biçimidir. Bazı bitkilerin (incir gibi) cilde teması sonrası güneşe maruz kalınması egzama neden olabilir (fitofotokontakt dermatit). Ayrıca Çukurova bölgesi gibi sıcak gölgelerde bazı böceklerin ezilmesi sonucu açığa çıkan bir madde  tablosuna neden olabilir (paederus dermatiti). Cilt kuruluğu da kış aylarında egzama (kserotik egzama) nedeni olabilir. Dıştan sürülen kremler ve losyonlar deride egzamaya neden olabildiği gibi ağızdan kullanılan ilaçlarda (jeneralize dermatit) yaygın egzama nedeni olabilir. Bazı ilaçlar güneşe duyarlılığı arttırarak güneş gören bölgelerde egzamaya yol açabilir (fotosensitif dermatit).

Egzamaya Neden Olan Faktörler Nelerdir 

-Cilt Teması:Cildinizin tahriş olması ilerleyebilir ya da tedavisine göre gerileyebilir. Bu gibi durumlarda egzama meydana gelebilir.Bunların arasında çamaşır suyu,parfüm vb maddelerle temas edilince kişide egzama meydana gelebilir.

-Alerjenler:Nikel,çeşitli maddelerde olan çiçekler (sarmaşık gibi ) ,yiyecek alerjisi (süt,fıstık,şekerli gıdalar),solvent,nikelli takılar,saç boyası ve parfüm gibi çeşitli ürünlerin egzama yapması yüksek ihtimaller arasında yer alır.Alerjik egzama gibi, egzamanın bazı türleri ailede (anne veya babada ya da her ikisinde) vardır ve çocuklarında egzamanın ortaya çıkışında bu genlerin rolü, % 60 ila 80 oranda etkilidir.

Benzer içerik:  Elektrik çarpmasında ilk yardım nasıl yapılır

-Stresli ve endişeli bir ruh hali, ne yazık ki sadece ruh hali olarak kalmaz ve fiziksel olarak da pek çok şikayetin ortaya çıkmasına neden olur. Bunlardan biri de ‘stres egzamasıdır’. Beynimiz stres ve korkunun neden kaynaklandığını ayırt edemez. İş yerinde sürekli sıkıntı yaşayan biriyle, ormanda vahşi bir hayvanla karşı karşıya kalan biri arasında, beyin için fark yoktur.

-Ciltte egzamaya neden olan diğer unsurlar ise:Uzun ve sıcak banyo, sık sabunlanma ve sabunlarken deriyi fazla çitileme  kuru cilt, terlemek, ani hava değişimi, yün benzeri kumaşlar, sigara içmek, toz, kum…

-Egzamayı arttıran yiyecekler :Egzamaya neden olan yiyeceklerin başında domates, kabak, patlıcan, limon, portakal gibi gıdaların suları egzamayı alevlendirebilmektedir. Yine bebeklik ve çocukluk çağında görülen atopik dermatitte bazı gıdaların alımından sonra kaşıntı hissi artabilmektedir.

Benzer içerik:  İşte yeşil çayın mucizevi yararları, derhal başlayacaksınız

Egzamanın Tedavisi Nasıl Olur 

Egzama bulaşıcı ya da endişelendiren bir durum ya da hastalık değildir.Bebeklerin ellerinde oluşan egzamalar için pamuklu eldivenler kullanılmalıdır.Beslenme düzenini göre dikkat edilmeli ve yenilmemesi gerekilen besinler seçilerek tüketilmelidir.

Egzama İçin Kullanılacak Kremler:Kuru cilt/ yumuşatıcı preparatlar; Yumuşak, pürüzsüz ve dayanıklı bir cilt için gayret göstermek önemlidir. Farklı nemlendiricilerin farklı yağ içeriği vardır. Cilt ne kadar kuru olursa, bir o kadar yağlı kremler kullanılmalıdır. Tavsiyelerin arasında yulaf ekstresi içeren kremler veya cildin kendi nemini bağlayan karbamid (üre) kullanılabilir.

Kuru cilt halinde haftada 2-4 defa olmak üzere sıvı yağ banyosu iyi bir takviye olacaktır. Çok fazla sıcak olmayan, yaklaşık 35 °C, su ile dolu büyük bir küvete 0,5 dl. sıvı yağ eklenir. 15 – 20 dakika süre içerisinde banyo yapılır.  Duş yaparken, sabun yerine duş yağı veya nemlendirici krem kullanılabilir. Sıvı yağ banyosu/ duş öncesi daima cildinizi yıkayın. Cilt de enfeksiyon varsa, veya çocuğun ateşi varsa eğer sıvı yağ banyosu yapmaktan kaçınılmalıdır.