El çatlaması neden olur, el çatlağı nasıl geçer


0
5 paylaşım

Mevsimsel geçişler oldukça cildimiz soğuk ve sıcak havaya maruz kaldıkça çeşitli komplikasyonlar meydana gelir.Bunlar ciltte soğuktan açılma,çatlama ve kuru sert bir görüntüdür. Bu değişimlerin önlenmesi için pahalı kremlere başvurmanıza gerek yok. Kendiniz evinizde bu çatlakları önlemek için bitkisel çözümler üretebilir çeşitli kürlerle beraber önleminizi alabilirsiniz.

El Çatlaması Neden Olur ? 

Özellikle soğuk havalarda ortaya çıkan el çatlakları gelende hava durumuna bağlı olarak  kaynaklansa da dikkat edilmesi gereken bir sorundur. Ellerde oluşan çatlaklar tedavi edilmez ise egzama rahatsızlığına kadar ilerlebilir. Hamilelik döneminde  el çatlaması da sık görülen bir durumdur. Hamilelikte el çatlamasının nedenleri genelde vücudun susuz kalması ve bu nedenle cildin nem ihtiyacını karşılayamamasıdır. Soğuktan ellerin çatlaması ise genelde kuru ciltli kişilerde özellikle de kadınlarda  kışın görülen bir durumdur.

El Çatlaması Nasıl Geçer ? 

El çatlamasına çözüm bulduğumuzda aklınıza ilk olarak tomarlarca para vereceğiniz kremler gelmemelidir. Bitkisel çözümler üretmeli ve uygulamalıyız. El çatlamaları için sizinle birkaç bitkisel çözüm paylaşacağız.

  • El çatlamalarını önlemek için salatalık suyunu her gece yatmadan önce ellerinizi ovalayın ve yumuşak değişimin farkına varın.
  • Doğal tereyağını hafifçe erittikten sonra ellerinizin üzerine masaj yaptığınızda eldeki çatlarınızdaki farkı göreceksiniz.
  • Zeytin yağı yine doğal bir kür olarak görülür.
  • Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya ‘ya göre bir kür mevcut 150 gram ceviz yağı ve 25 gram balmumunu bir kabın içinde ceviz yağı ile  karıştırıp benmari yöntemi ile ısıtılıp cam bir kavanozda saklanılır. Bu karışım ihtiyaç duyuldukça ellere masaj yapılarak uygulanır.
  • Hindistan Cevizi yağı ile masaj yapılabilir.