Elektrik Tasarrufu İçin İpucular


0

Elektrik tasarrufu yapmak için öncelikle zekice yöntemler bulmalı ve gelen faturamızdan memnun kalmamız için bunları harfi harfine uygulamamız gerekmektedir. Elektrik tasarrufu yapmamız için uyulması gerekilen bazı kurallar mevcut bunları fark ettiğinizde aslında ne kadar fazla elektrik kullanıp hem cebinizi hemde doğanın enerjisini nasıl kötüye kullandığınız fark edeceksiniz.Bunlardan bazıları beyaz eşya seçerken az enerji tüketenlerine dikkat etmek,radyatör önünün boş bırakılması,bina yalıtımının yapılması,makineleri yerleştirirken yönlerden 5’er cm boşluk bırakılması,buzdolabı kullanımına itinayla dikkat etmek ve  klima kullanım şeklimizden kaynaklanır.

Elektrik Tasarrufu için İpucular 

-Rüzgar Enerjisi Kullanmak:Bu yöntemde alternatif enerji ile elektrik tasarrufu sağlayabileceğiniz bir diğer yöntemdir. Hem çevreci hem de elektrik faturanızı bedava yapma şansı vermektedir.Eğer yüksek bir yerlerde yerleşim durumundaysanız rüzgarı olan yerlerde güneş enerjisi sistemi de elektrik üretimi için birebir tavsiye edilir.

-Termostat Sıcaklığını Sabitlemek:Eğer su ısıtmak için termostat kullanıyorsanız, sıcaklığın derecesi ile oynayarak ciddi anlamda elektrik tasarrufu yapabilirsiniz.Termostatlar için tavsiye edilen sıcaklık dereceleri şunlardır; yazın 72-74 Derece ve kışın 70-72 derece olmalı.

-Aydınlatma:Aydınlatma sisteminde ise kullanmadığınız ışıkları söndürün.Tasarruflu ışık sistemi kullanabilir,sensörlü aydınlatma sistemleri alabilirsiniz.Eğer süs ışıklarınız mevcut ise bunları gündüz  bir saksının içerisine yerleştirip güneş ışığı ile dolmasını gece ise ışık saçmasını sağlayabilirsiniz.

-Elektrik Süpürgesi:Elektrik süpürgesi için elektrik tasarrufu sağlanması torbasını sık sık değiştirmenizden geçer.Torbalı hazneler yerine sulu hazneler kullanın.Saçınızı kuruturken düşük ısıda daha uzun sürede kullanmaya çalışın.

-Dimmer Anahtar Kullanın:Dimmer anahtar ile evinizdeki aydınlatmaların voltajını ayarlayabilirsiniz. Böylece çok aydınlatmadan dimmer ile tasarruf sağlayabilirsiniz.

-Donmuş Gıdaları Hemen Pişirmeyin:Eğer donmuş gıdaları direk fırında veya elektrikli ocakta pişirirseniz, pişirme süresi artar. Bunun yerine donmuş gıdaları oda sıcaklığında çözülmesi için bekleyin. Donu çözülmüş gıdaları pişirmek daha kolay olacaktır. Böylece elektrik tasarrufu yapmış olursunuz.

Benzer içerik:  Bu uygulama şarjın %20'sini sömürüyor!

Klima Temizlenmesi :Eğer klima kullanıyorsanız, klimaların filtrelerini zaman zaman temizlemelisiniz. Filtreleri dolu olan klimalar hem işlevini tam yapamaz hemde elektrik tüketimi daha çok olur. Tasarruf için klimalarınızın filtrelerini muhakkak temizleyin.

-Bulaşık Makinesi:Bulaşıklarınızı elde yıkamayın, makine kullanın. Makineyi doldurun tam kapasite çalıştırın.Ekonomik devirli düşük sıcaklık programını kullanın, bulaşıklarınız temiz olacaktır!Bulaşıklar için en verimli yıkama sıcaklığı 50 derecedir.
OR


Note: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.OR


Forgot your password?


OR


Note: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.