Enerji içeceğinin zararları neler


0

İnsanlar günlük yaşantılarında kendilerini enerjik ve daha dinamik hissetmek için enerji içeceği içmeyi tercih ediyor. Enerji içeceklerin içerisinde bulunan uyarıcı madde ve kafein ile insanlar kendilerini daha dinç hissetmekteler. Oysa enerji içecekleri fazla içildiğinde kişide bazı kalp rahatsızlıklarına, kalpte ritim bozukluğuna ve psikolojik  sorunlara sebep olabilir.

Enerji içeceğinin bir çok zararı olduğu gibi yararı da vardır. Rusya’da bir üniversite öğrencisi bir günde 8 tane enerji içeceğini içtikten sonra enerji içeceğinin etkisi ile kalbi durmuş neyse ki ambulansın hızla yetişmesiyle genç, hastanede hayata yeniden tutunmuştur.

Enerji içeceğinin zararları nelerdir ? 

  1. Uyku düzenini bozuyor. Enerji içeceğini içtikten sonra beynin kısa süreli performansını artırmak istiyor,  buna bağlı olarak da kan ihtiyacını artırıyor. Vücut kan ihtiyacını sağlayamayınca kalp ve diğer organlar beynin bu talebine ayak uyduramıyor ve vücut strese giriyor.
  2. Obeziteye sebep oluyor. Danimarka’da yapılan bir araştırmaya göre enerji içeceklerinin düzenli kullanımı obezite ve Tip2 diyabet riskini meydana getiriyor.
  3. Kullanılmadığında kişiyi mutsuz ediyor. İçerisinde bulundurduğu kafein maddesinden dolayı kişide anksiyate ve kaygı durumlarına sebep veriyor.
  4. Ani kalp durmaları yaşatıyor .
  5. Böbrek yetmezliğine neden olur. İsveç’te ağır bir antrenman sonrası birkaç kutu enerji içeceği tüketen  1 kişi, böbrek yetmezliği sebebiyle hayatını kaybetmiştir.
  6. Enerji içeceği alkolle birlikte tüketildiğinde  daha tehlikelidir. Enerji içeceklerinin alkolün etkisini azalttığına dair bir yanılgı bulunduğunu, fazla alkolle taurin ve kafeinin birleşmesinin ölümcül sonuçlara yol açabildiğini söylüyor. Örnekleri mevcut zaten: İsveç’te alkol ve enerji içeceği karışımlı kokteyl içen 2 kişi hayatını kaybetmiş,