Enerji kimlik belgesi nedir? Nereden alınır?


0

2020 yılında alınması zorunlu olan belgelerden biri de EKB olarak bilinen enerji kimlik belgesi Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından, binalar veya bağımsız bölümlere ilişkin alım, satım ve kiralama işlemlerinde Enerji Kimlik Belgesi düzenlenme şartının aranacağını duyurdu. Enerji kimlik belgesi için geri sayım başladı. Enerji Kimlik Belgesi çıkartmak isteyenler Enerji kimlik belgesi nedir, nereden ve ne kadar fiyata alınır?

Enerji kimlik belgesi nedir? Nereden alınır?

5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ve buna bağlı çıkartılan Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği’ne göre, EKB, binalarda enerjinin ve enerji kaynaklarının etkin ve verimli kullanılmasını, enerji israfının önlenmesini ve çevrenin korunmasını sağlamak için asgari olarak binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketim sınıflandırması, sera gazı salımı seviyesi, yalıtım özellikleri ve ısıtma ve/veya soğutma sistemlerinin verimi ile ilgili bilgileri içeriyor.Bunlar: buzdolabı, çamaşır makinesi gibi beyaz eşyalardaki ya da klimalardaki enerji performans sınıflandırmaları artık binalar için de geçerli kabul ediliyor. A sınıfı en verimli, G sınıfı en düşük verimli seviyeyi belirtiyor.Asgari olarak binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketim sınıflandırması, yalıtım özellikleri ve ısıtma veya soğutma sistemlerinin verimi ile ilgili bilgilere göre hazırlanan EKB’nin 10 yıl geçerliliği bulunuyor ve bu süre sonunda yenilenmesi gerekiyor.

Benzer içerik:  Vangölü Ekspresi nereden nereye gitmektedir?

EKB alması gerekmeyen yerler nereleri?

Sanayi alanında ve işletme faaliyetinde bulunan binalar, yapımı üzerinden iki yıldan az süre geçmiş binalar ile toplam kullanım alanı 50 metrekare ve daha az olan binaların EKB alması gerekmeyecek.


EKB Kimler nereden alabilir?

Bina sahipleri ve yöneticiler, EKB’yi Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş enerji verimliliği danışmanlık şirketlerine başvurarak alabiliyor.EKB düzenlemek üzere yetki belgesi almış olan ve serbest müşavir mühendis belgesine sahip mühendisler ile mimarlar ya da bünyesinde bu vasıflara haiz mühendis veya mimar bulunduran kurumlar yeni yapılacak olan binalara EKB verebiliyor.

EKB ücreti ne kadar?

Enerji Kimlik Belgesi ücretinin belirlenen standart bir fiyatı yoktur. Binanın toplam kapalı alan metrekaresi üzerinden ücretlendirme yapılmaktadır. Yaklaşık bir fiyatlandırma yapılırsa, 700 metrekare altı binalarda fiyat 320 TL’dir. Diğer konutlarda ise metrekareye göre bina fiyatı 500 TL ile 1000 TL arasında değişkenlik gösterir.

Benzer içerik:  Akdeniz sallanıyor !