563318a6-dcbc-48a4-900f-aa3dbaf2eb58.gif

Epilepsi (Sara) Nedir,Epilepsi Tedavisi Nasıl Uygulanır


0

Epilepsi rahatsızlığı günümüzde (sara) olarak bilinmektedir. Epilepsi,kontrol altına alındığı takdirde düzenli olarak uygulamalar sonrasında kontrol altına alınabilir.Epilepsi,halk arasında söylentiler dolayısıyla ruh ve sinir hastalıkları olarak bilinse de bir ruh hastalığı değildir.Epilepsi belli bir yaş grubunda değil herhangi bir yaş ve zamanda ortaya çıkabilmektedir; ancak ilk 16 yaşa kadar ve 65 yaşından sonra görülme sıklığı artmaktadır. Çocuklarda 16 yaşa kadar en sık görülen nörolojik hastalık epilepsidir. Aynı zaman da epilepsi çocuklar ve diğer insanlar için rahatsız edici ya da zarar verici bir hastalık değildir. Epilepsi hayatında 1 yılda en az bir kez görülebilen bir hastalık olup ülkemizde 200 bin çocuk bu rahatsızlığa sahiptir. Bu algılardan dolayı anneler çocuğunun arkadaşları ve öğretmenlerinden çekinerek bu durumu gizlemeyi tercih etmektedir. Epilepsi hastalığına sebep olan unsurlar arasında uzun süre aç kalmak, aşırı alkol ve kahve tüketimi,uykusuz kalmak ve kola tüketmek  hastalığı tetikleyen en büyük etkenlerden biridir.Özellikle aydınlık ve ışığı fazla olan teknolojik cihazlar epilepsi nöbetlerine neden olan unsurların başında gelir. Bu durum nasıl anlaşılır ileri teknolojinin gelişmesi ile birlikte 32-64 kanallı dijital EEG cihazları, Video EEG monitörizasyonu ve 3 Tesla MR görüntüleme cihazları çok yararlı olmaktadır.

Epilepsi Belirtileri Nelerdir 

-Beyin tümörleri

-Hipoksik-iskemik beyin hasarları

-Santral sinir sistemi enfeksiyonları

-Beyin dokusunun gelişimsel bozuklukları,

-Beyin damarlarında gelişimsel bozukluklar-Araştırmalar sonucu 100’den fazla epilepsi türü olup nöbetlerini tanımak uzmanlar için bile her zaman kolay değildir.

– Bireylerde kısa süreli dalma ve boş bakma,

-Kişinin vücudunun çeşitli bölgelerinde 1-2 saniye süren kasılmalar veya kol veya bacaklardaki basit sıçramalar meydana gelebilir.

-Bayılma, bilinç kaybı, kasılma, dişlerde kilitlenme, ağızda köpürme ve idrar kaçırma gibi belirtiler sadece büyük nöbetlerde görülür.

Benzer içerik:  İstanbul'da en iyi koşu parkurları

Epilepsi Tedavisi Nasıl Yapılır 

Günümüzde, genel olarak epilepsili çocukların yüzde 70-80’i, bazı epilepsi türlerinin ise yüzde 95-100’ü epilepsi ilaçları ile tam olarak iyileşmektedir. Hastaların yüzde 20-30 kadarında ise birden fazla ilaç kullanmak gerekebilir veya ilaçlara rağmen nöbet tekrarları olabilir. Sadece hastaların yüzde 5-10 oranı kötü seyirli olabilmektedir. Böyle hastalarda da, ameliyat, pil ve ketojenik diyet gibi ilaç dışı tedavi seçenekleri daha ön plana çıkmaktadır.Bu rahatsızlığın ameliyatı güvenilir doktorlar yapılması gerekmekle beraber,göğüs duvarında cilt altına yerleştirilen uyarıcı bir pil ile boyundan beyine uzanan vagus sinirine aralıklı uyarı verilerek nöbet tedavisi sağlanabilen tedavi yöntemi de pil yöntemi olarak bilinir. Özellikle ilaç tedavisine cevap alınamayan ve ameliyata uygun olmayan hastalarda tercih edilmektedir. Ketojenik tedavisi ise ;yüksek oranda yağ, çok düşük oranda karbonhidrat içeriğine sahip olan ketojenik diyet, seçilmiş bazı epilepsi hastaları için umut verici olabilmektedir. Uygulamaya geçildiğinde ise epey zahmetli tedavi şekli olarak bilinir.
OR


Note: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.OR


Forgot your password?


OR


Note: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.