Erasmus Nedir,Erasmus’a Kimler Başvurabilir?Erasmu’a Gideceklere Tavsiyeler


0

Erasmus,Avrupa Birliği tarafından eğitim, iş deneyimi ve sportif aktivite gibi alanlara ilgi ve alakası olan öğrencilerin kendilerini geliştirmeleri için hazırlanmış bir programdır. Erasmus, üniversite ve yüksek lisans öğrencilerinin ve eğitim görevlilerinin eğitimlerine yurtdışındaki bir üniversitede devam etmelerini sağlamaları ve yeni iş olanakları elde edebilmeleri amacıyla kurulmuş bir sistemdir. Erasmus eğitimi sayesinde yurt dışında iş imkanı bulabilir buralarda dilk okullarında okuyarak geleceğinizdeki kariyerinizi daha çok yer edinme imkanı sağlayabilirsiniz. Kapsamlı bir öğrenci değişim programı olan Erasmus, Erasmus’ın bir parçası olup öğrencilerin yurtdışında bir üniversitede eğitim görmeleri veya yabancı bir şirkette staj yapmalarına imkan tanır. Ayrıca erasmus eğitimi kapsamında  gideceğiniz ülkeye bağlı olarak 200 ile 500 Euro arasında hibe almanız dahi mümkün.

Erasmus Programı İlk Ne Zaman Uygulanmaya Başladı 

Erasmus programı ile 1987’den günümüze kadar 1,5 milyondan fazla yükseköğretim öğrencisi, başka bir Avrupa ülkesinde öğrenim hayatının bir dönemini geçirmiş; o ülkenin insanlarını ve kültürünü de tanıma imkanı elde etmiştir. Program 2012 yılı itibariyle 3 milyon öğrencinin Erasmus öğrencisi olmasını hedeflemektedir.

Erasmus’a Nasıl Başvurulur 

Erasmus yapmaya karar verdikten sonra ilk durağınız üniversitenizin uluslararası ofisi olacaktır. Yurtdışına gitmenizde yardımcı olması gereken kişi üniversitenizin Erasmus programı ile ilgilenen  Koordinatörü’dür. Erasmus’a başvururken teslim etmeniz gereken birtakım döküman mevcuttur. Bunlardan başlıcaları: Kabul Mektubu (Statement of Acceptance ya da Acceptance Letter), Öğrenim Anlaşması (Learning Agreement) ve niçin yurtdışına gitmeye uygun olduğunuzu anlatan bir Niyet Mektubu (Letter of Motivation). Bunların dışında üniversiteniz veya gideceğiniz kurum sizden dil yeterliliğinizi ispatlamak adına Erasmus dil yeterliliği sınavını geçmiş olmanızı isteyebilir. Pasaportunuz yoksa çıkartmak için işlemlere başlanmalıdır.

Erasmus’a Hangi Ülkeler Dahil 

-İtalya
-İspanya
-Hollanda
-Fransa
-Çek Cumhuriyeti
-İngiltere
-İsveç
-Macaristan
-Portekiz
-Belçika

Erasmus’a Gideceklere Tavsiyeler 

Erasmus’a gidecek öğrenci arkadaşlarımızın kafasında birçok soru işareti olmakta ve kendilerini tedirgin hissetmektedirler.Size bir nebze olsun yardımcı olup rahatlatabilmek için Erasmus esnasında yardımcı olacak fikirlerimizi paylaşmak isteriz.

-Telefon hattınızı uluslararası iletişime açın ve kendinize ailenizle sık sık görüşebilmeniz için Skype hesabı açmanız gerekir.

-Erasmus’a giden öğrenciler için yanına almaları gereken en önemli şeylerden biri türk kahvesi,çay ve lokum gibi atıştırmalıkları orada arayabilirsiniz.

-Gezmeyi ve müzeleri ziyaret etmeyi seviyorsanız uluslararası geçerliliği olan bir öğrenci kartı çıkartabilirsiniz. ISIC (International Student Identy Card) vs.

-Seçtiğiniz dersleriniz Erasmus’un bir parçasıdır.Bunun için bu derslerin%70’ini geçmeye bakın . Eğer geçemezseniz aldığınız hibeyi geri ödemek zorunda kalabilirsiniz.

-Büyük festivalleri, etkinlikleri, yerel bayram ve şenlikleri araştırın ve imkanınız el verdikçe katılın ve lokal insanlarla kaynaşın.

-Paranızı hesaplı harcamak için birbirine yakın şehirleri görmek için en az 2-3 şehri kapsayan turlar planlayın. En ucuz ulaşım olanaklarını araştırın. Avrupa’daki otobüs ve tren firmaları için bu yazımıza bakabilirsiniz.

-Erasmus öğrencisiyseniz her hafta yapılacak olan partilere hazırlıklı olun ve içkinizi yanınızda alın.