Ergenlik döneminde dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?


0

Ergenlik dönemi,gençlerin yaş ortalamasının 13-17 yaş arası olarak bilinen ve çoğu ebeveynin, çocuklarındaki fiziksel, duygusal, zihinsel değişimi gözlemlediği bir süreç olarak bilinmektedir. Bu süreç her ergenlik dönemine gelen gençlerde farklı etkiler yaratır. Bakalım ergenlik döneminde dikkat edilmesi gereken noktalar neler ?

Ergenlik Döneminde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Ergenlik dönemine giren her genç farklı tepkiler gösterir ve bu durum sonucunu iyi bir duruma çevirebilmek için kritik zamanları doğru değerlendirme de ebeveynlere olarak büyük güç ve sabır düşmektedir.Ergenlik dönemine kadar kendi anne ve babasının en doğru şekilde davrandığını düşünen çocuk, ergenlikle birlikte onları başka anne-babalarla kıyaslar ve eleştirir”.

Ergenlik döneminde genç artık ailesiyle değil daha çok arkadaşlarıyla vakit geçirip sorunlarını onlarla paylaşmaya yönelir. Ayrıca ergen, anne ve babasıyla sorun yaşadığında da arkadaş grubundan destek alır.Ergen için akranları tarafından beğenilmek ve akran grubu tarafından kabul görmek çok önemlidir. Ergen bu dönemde, çocukluktakinden farklı olarak kendisi ile benzer ilgi alanları ve değerleri olan kişileri tercih etmeye ve arkadaşları ile daha güçlü duygusal bağlar kurmaya başlar. Bu dönemde kurulan arkadaşlıklar, ergenin yetişkin yaşamına hazırlanmasına yardımcı olur.

Ergenlik Dönemindeki Çocuğa Nasıl Yaklaşılır ?

-Onu dinleyin: Ergenlik döneminde gençlerin, anne-babasından farklı olan düşüncelerini ifade etmeye ihtiyaçları vardır. Anne babalar bu fikirleri kabul edici bir tutumla dinlemeli, aynı fikirde olmasalar da onu anlamak için çaba göstermelidirler. Asla kendi fikirlerini çocuğa zorla kabul ettirmeye çalışmamalıdırlar. Nasıl davranması gerektiğini söylemek, nasihat vermek, ergenle olan iletişimi olumsuz etkiler. Ayrıca gencin anne babası ile daha az şey paylaşmasına sebep olur.

-Mahremiyetine saygı duyun: Ergenlik döneminde çocuklar özel bir alanda kendine ait bir alanlarının olması gerektiğini düşünür ve öz alanında vakit geçirmek ister.

Benzer içerik:  Kendinizi mutsuz ve uykusuz hissediyorsanız bunları yiyerek dengeyi sağlayın !

-Onu anlayın: Ebevenylerin kendi ergenlik yıllarını düşünmesi bu süreçte ebeveynleri neler bekleyebileceğini anlamalarını sağlayacak. Çocuğunuzun ani ruh hali değişikliklerine hazırlıklı olmaları ve zaman zaman onlarla çatışabileceklerini unutmamaları gerekiyor. Kendilerini neyin beklediğini bilen ebeveynler bununla daha rahat baş edebilirler.

-Net kurallar koyun : Ergenlik yıllarının deneme-yanılma yılları olduğunu unutmamakta fayda var. Çocuğunuzu sigara, uyuşturucu ve alkolün zararları gibi konularda bilgilendirin. Net, tutarlı kurallar koymak ve ailede herkesin bu kurallar çerçevesinde bütünleşmesini sağlamak, ebeveynlerin evde düzen oluşturmasını sağlar. Teknoloji kullanımı, yatma saati, kaçta evde olunması gerektiği gibi önemli konularda kurallar koyun ve hepsinin neden gerekli olduğunu açıklayın.

-Güvenin :Bu dönemde aileler de çocuklarının büyümesi ve zarar görmesi ile ilgili endişelidirler. Bu sebeple çocuklarının kendilerine yalan söylediğini düşünüp, pek çok davranışına kuşku ile yaklaşabilirler. Bu şüpheci yaklaşım, ergeni daha fazla kısıtlamalarına sebep olabilir. Ancak genç, anne babasının kendisine güvenmesine ihtiyaç duymaktadır. Ancak bu şekilde kendisine olan güveni gelişebilir. Bu sebeple anne-babalar, sözlerine güvendiğini çocuğa hissettirmeli, kuşkucu bir tutum izlememelidir.

-Sorumluluk aldırın :Kendisini daha da büyümüş hisseden çocuğunuza evdeki işler, alışveriş konusunda kendisine uygun sorumluluklar verin. Kendi tercihlerini ve fikirlerini mutlaka sık sık sorun. Bu hem büyüdüğünün farkında olduğunuzu gösterir, hem de sorumluluk duygusunun gelişmesine yardımcı olur.

Sağlıklı alışkanlıklar edinmesini sağlayın:Ergen dönemdeki çocukların ilgi alanlarına uygun şekilde, enerjilerini doğru yönlendirebilecekleri spor, sanat gibi alanlarda hobiler edinmelerine yardım edin. Bu hem fiziksel, hem psikolojik sağlıklarını olumlu etkileyecektir.
OR


Note: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.OR


Forgot your password?


OR


Note: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.