Erkeklerde saç dökülmesi ve tedavisi


0

Erkeklerde saç dökülmesi genellikle 25-35 yaşlarında artarken 40 yaşına gelen erkeklerin saç dökülmesinde azalma görülmektedir. Erkeklerde saç dökülmeleri hiç bir zaman tamamen bitmez. Yapılan kürler ve kullanılan ilaçlar ancak saç dökülmesinin yavaşlatılmasına azaltılmasına yardımcı olur.

Genel olarak saç dökülmelerinin görüldüğü erkek bireylerde erkeklik hormonu dihidro-testosteron (DHT) vücudunda artması sonucu saç dökülmesinde de artış görünmektedir.  Normal bir erkek saçında dökülmeler 2-6 yıl arasında kendini yeniler. Dökülen saçlar sürekli olarak 6 ayda bir kendini yeniler ve kıl kökleri beslendikçe çıkarlar.saç yapısında 140 ile 220 bin adet kıl parçası vardır.Erkek ve kadınların saçlarında günlük 80 ile 100 tel  saç dökülmesi normal karşılanır.

Genetik tip saç dökülmesi olarak : Toplumda en sık görülen saç dökülme tipidir. Kadınların %80 ‘i erkeklerin ise %40 ı bu saç tipinden etkilenmektedir. Bu tip saç dökülmelerinde erkeklerde ilaç,saç ekimi ve bitkisel sonuçlarla engellenebilmektedir.

Dökülmeler genellikle tepe ve alın bölgesinde yoğunlaşmaktadır. Bu tip erkeklerde erkeklik hormonunun fazla salgılanmasıyla belirti gösterirken  kadınlarda ise oluşan kistlerinde yani polikistik over  sendromunda hormon bozukluklarına sebep olur bu vesilede de saç kökleri zayıfladığından dolayı  saç dökülmesi görülür.

Erkeklerde saç dökülme sorunu genel olarak 17 yaşında başlamaktadır. Bu sorun eğer tedavi edilip önlemleri alınmazsa saçlarda kuru ve mat bir görünüm,tel yapısında sertlik ve kellik problemi meydana gelmeye başlayacaktır.

Erkeklerde Saç Dökülmesinin Tedavisi

  • Erkeklerde saç dökülmesi tedavisinde özellikle  20 li yaşlardaki saç dökülmelerini önlemek için biotin almalıyız. Saç kalitemizi arttırmak için H ve B7 vitamini almalıyız. Biotin hapı kullanmadan önce bir uzmana danışmalı ve mg -ına göre 5-6 ay kullanım sürecinden sonra hapın etkisini gözle görülür şekilde fark edeceksiniz. Aynı zamanda kadın ve erkekler için Keratin bakımı saç için en önemli bakım fonksiyonlarından biridir.
  • Minoxidil & Finasterid: DHT baskılayıcı olarak etkinliği kanıtlanmış olan maddelerden biride Minoxidil ve Finasterid olup, DHT baskılayıcı ve saçlara etki oranı %70 ile %75 oranında olmaktadır.

“Saç dökülmesinde beslenme en önemli etkenlerden biridir.” 

  • saç dökülmesini önlemek için sık sık C vitamini almalıyız. Bunları sıralarsak ;  Portakal,greyfurt,karpuz ve çilek bazılarıdır.

  • Saç dökülmesini engelleyen kuruyemişler ise : Yer fıstığı,badem,ceviz ve fındık gibi kuruyemişler de troid sorunlarına iyi geldiği söylenir.

  • Yoğurt : içerdiği kalsiyum ve protein bakımından zengin olması saç diplerine yarar sağlar.

  • Deniz ürünleri tüketilmelidir. Bunlar : Balık,karides ve midye gibi deniz ürünlerinin saç sağlığına önemi büyüktür.

  • Saç dökülmesini önlemek için Kabak çekirdeği : Ceviz gibi kabak çekirdeği de omega 6 yağ asitleri, protein, çinko ve demir bakımından zengindir ve tüm bu mineraller saç sağlığını korumaya yardımcı olur.