Erkeklerde neden meme ucu bulunur?


1
1 paylaşım, 1 puan

Yüzyıllardır beyinlerde bir soru işaretine gelen konu erkeklerde neden meme ucu olduğudur. Evrim kuramının gerçekleşmesiyle kadınların ve erkeklerin vücut yapılarının biyolojik açıdan tanımlanmasıyla bu kurama da açıklık getirilmiştir. Peki erkekler süt vermemesine rağmen neden kadınlar gibi meme uçlarına sahiptir?  

Yeryüzündeki bazı canlılar gibi insanlarda memeli canlılardır. Embriyonik gelişimin dördüncü haftasından sonra Y- kromozomundaki genlerin gelişim süreci aslında kadında da erkekte de aynıdır. XX ve XY cinsiyet ayrılığını belirleyen 23. kromozomlar, erkekleri dişilerden ayıran fiziksel farkların oluşmasında rol oynar.Bu kısımdan sonra kişisel  ve biyolojik gelişimde değişimler meydana gelmektedir. Sekizinci haftada ise eşey hücreleri, cinsiyeti belirlemeye başlar. Böylece erkekler, dişi yapıların gelişimini engelleyen faktörleri salgılar ve buna göre kişisel değişimler sonucu erkeklik hormonları salgılanır.

Bu şekilde embriyolar her insanda dördüncü haftadan sonra  aksiyon göstermeye başlar ve altıncı haftada tamamen ortaya çıkar. Sonuç olarak, bütün insan embriyolarının meme uçları ile gelişmeye başladıklarını söyleyebiliriz. Bu nedenle erkekler de tıpkı kadınlar gibi meme uçlarına sahiptir. Erkeklerde meme ucu  olması onların süt vermesi durumuna gelmemektedir. Bu durum tamamen kadınsal hormonlara ve dürtülere dayalı hamilelik dönemine uygun bir şekilde ilerlemektedir.

Benzer içerik:  Mutlu evliliğin sırrı nedir ?OR


Note: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.OR


Forgot your password?


OR


Note: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.