Erken seçim nedir, hangi şartlarda erken seçim yapılır


0
4 paylaşım

Bu gönderimizde Erken seçim kararı nasıl alınır? Erken seçim ne zaman yapılır? sorularını inceleyeceğiz. Türkiye’de normal seçimler Anayasa’nın 77.maddesine göre milletvekili seçimleri 4 yılda 1 yapılmaktadır. Erken seçim Nedir? Erken seçim ise dört yıllık süre dolmadan yapılan seçimdir. Türkiye’de en son erken seçim 1 Kasım 2016 tarihinde yapılmıştı. 1 Kasım 2015 seçimlerinde mecliste yer alan partilerin oy dağılımı Ak Parti  %49.48, CHP %25.31,  MHP %11.90 ve HDP %10.75 şeklinde olmuştur.

Erken seçim kararı nasıl alınır?

Meclis, millet vekillerinin seçim süresi dolmadan seçimlerin yeniden yapılmasına karar alacağı gibi, Anayasada belirtilen şartlar altında Cumhurbaşkanınca verilecek karara göre de erken seçim yapılabilir. Süresi biten milletvekili yeniden seçilebilir. Yenilenmesine karar verilen Meclisin yetkileri, yeni Meclisin seçilmesine kadar sürer.

Erken seçim hangi şartlarda yapılır?  

Meclis, erken seçime gitmeye karar verirse seçim kararıyla birlikte seçim tarihini de açıklamak zorunda. Seçim, açıklandıktan en az 45, en fazla 90 gün sonra yapılabilmektedir. Türkiye Cumhuriyetinde yaşayan ve sağlıklı olan her birey oy kullanmak zorundadır. Yüksek Seçim Kurulu (YSK), bu kanun ile “298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanunun ve 2820 sayılı Siyasi Partiler Kanunu’nun” seçimlere ilişkin olarak tespit ettiği süreleri kısaltarak seçmen kütüklerinin yenilenmesi, seçime gidecek siyasi partilerin belirlenmesi, adayların ilanı, il ve ilçe seçim kurullarının belirlenmesi, oy pusularının bastırılması başta olmak üzere birçok hazırlığı gerçekleştirebiliyor.