Ertesi gün hapı nasıl kullanılır?


0

Ertesi gün hapı genel olarak korunmasız olarak geçirilen ilişki sonrasında kullanılan ve içerisinde yüksek miktarda progesteron hormonu içeren bir ilaç olarak bilinir.İlaç içeriğinde yer alan yüksek düzeyde progesteron hormonu, kadın yumurtasının erkek üreme hücresi sperm tarafından döllenme ihtimalini azaltmasının yanı sıra, döllenen yumurtanın da uterusa tutunmasını engelleyerek, gebelik oluşumunu engeller.

Ertesi gün hapı nasıl kullanılır?

Ertesi gün hapı biliyoruz ki korunmasız ilişki sonrasında kullanılan bir doğum kontrol yöntemi hapıdır.Doğum kontrol ilaçlarının aksine, ertesi gün hapı düzenli kullanım gerektirmez ve gebelik istenmeyen ilişki sonrasında bir ya da iki doz olarak kullanılır. Bu yüzden bir doğum kontrol yöntemi olarak algılanmaması gereken ertesi gün hapı, korunmasız cinsel ilişki, kondom yırtılması gibi beklenmedik durumlarda kullanılmalıdır. Cinsel ilişki sonrasında gebeliği engelleme şansı, ilacın ne kadar erken kullanıldığıyla da bağlantılı olan doğum kontrol hapları, ilişki sonrası 5. günde alındığında etki etmeyebilir. Ertesi gün hapı kullanıldığında hamile kalma riskini %98 olarak düşürür.

Ertesi gün hapının yan etkileri nelerdir?

Gebeliği engellemek için yüksek dozda progesteron hormonu içeren ertesi gün hapı, doğum kontrol yöntemi gibi kullanıldığında pek çok yan etkiye yol açabilir. Ayrıca tek kullanımda dahi âdet düzensizliği, bulantı ve kusma gibi semptomların görülmesine sebep olabilir. İlaç alındıktan sonra ilk 3 saatte kişinin kusması durumunda, ilacın koruyucu etkisi kalmayacağından ilaç tekrar kullanılmalıdır. İlaç kullanımına bağlı olarak ortaya çıkan şikayetlerin devam etmesi durumunda ise en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Bir ay içerisinde korunmasız ilişkiye giren kadınlarda ertesi gün hapının sürekli kullanımı içerisindeki bulunan hormon dozundan dolayı hormonlarında bozulma ve düzensizlikler meydana gelebilir. Ertesi gün hapının yan etkilerini sıralamak gerekirse ;

-Baş dönmesi

-Baş ağrısı

-Memelerde aşırı hassasiyet

-Mide bulantısı

-Karın ağrısı

-Ağrılı idrar

-Lekelenme ve kanamalar meydana gelebilir.