Eşlerine Sadık Kalan Hayvanlar


2
1 paylaşım, 2 puan

Tek eşlilik, kadının veya erkeğin karşı cinsten yalnız bir kişiyle evlenebilmesini onaylayan, birden çok kadınla veya erkekle evlenmeyi yasaklayan evlilik biçimi olarak bilinir.Genel olarak insanlar için kullanılan bir terim olsa da hayvanlar içinde kullanılabilen bir tutum olarak da bilinir.Tek eşlilik hayvanlar için kullanılan bir kural değil sadece bir kuramdır. Günümüzde çoğu kişi tek eşliliği başaramamış olup kurallara uymasa da bir çok hayvanın insandan daha çok sevdiğine sadık gördüğüne şahit olabilirsiniz.Şimdi sizin için eşine sadık ve sadakatini gösteren hayvanları bir araya getirdik.

Eşlerine Sadık Kalan Hayvanlar

-Kel Kartallar:Kel Kartallar Amerika Birleşik Devletleri’nin ulusal amblemi ve sembolü olarak bilinen yırtıcı kuşlardan biridir.  İlişkileri korumak söz konusu olduğunda, kel kartallar simgelendikleri ülkenin çok daha üzerinde bir performans gösterirler. Bu kartallar, eşlerinin ölümü ya da iktidarsızlığı haricinde hayatları boyunca aynı bireyle çiftleşirler – şu anda ABD de boşanma oranının % 50’yi aştığı düşünülecek olursa Bu kuşlar eşlerine Amerikalılardan daha sadıktırlar.

-Kuğular:Kuğular uzun yıllar süren tek eşli bir bağ oluştururlar.Kuğuların en meşhur yanı zaten sevdiklerine bağlılığından geçmektedir. Bazı durumlarda bu bağlar hayat boyu sürebilir. Eşlerine olan bağlılık insanlara bile örnek olacak niteliktedir. Boyunlarını bir birine sararak yüzen iki kuğunun görüntüsü kartpostallara ve filmlere konu olmuş, evrensel bir aşk sembolü haline gelmiştir.Kuğular eşleri hamile kaldıklarında onları hiçbir zaman aldatmaz ve sonraki döneme kadar eşlerine sadık kalan hayvanlardır.

-Siyah Akbabalar:Araştırmacılar, siyah akbaba monogamisini incelemek için DNA ve parmak izinden elde edilen genetik kanıtlara bile baktılar. Davranış Ekolojisi dergisinde yayınlanan bir çalışmada, “çiftleşmiş çiftlerin uzun vadeli çift bağ ve uzun yıllar boyunca birliktelik sergilediğini, kuluçka ve beslenme görevlerini eşit şekilde paylaştıklarını” ortaya koymuştur.

Benzer içerik:  Hindistan'da Demiryolu üzerinde yaşanılan hayat

Gibbosnlar: Gibbonslar, insan türüne yakın hayvan türü olarak bilinirler. Tek eşlilik primatlar için nadir bulunan bir özelliktir. National Geographic’e göre; Bu canlılar son derece güçlü çift bağlar oluşturuyor ve düşük cinsel dimorfizm sergiliyorlar.Cinsel birleşim sürecinde ağaçta saatlerce kalıp birliktelik sağladıkları söylenmektedir.

-Kurtlar:Kurtların çoğu insan ilişkisinden daha sadık ve dindar bir aile yaşamı sürerler.Ailesinden birine bir şey olsa hemen diğer fertleri bir araya getirip toplayabilen bir hayvan türüdür. Aslında kurtların birliktelikleri bir çekirdek aileye benzer. Yaşlı veya çocuk yada küçük kardeşlerine bakmaya bile yardımcı olurlar.Herhangi bir sıkıntılı bir ortam olduğunda ise ailecek savaşabilirler. Ara sıra, yalnız bir kurtla karşılaşabilirsiniz. Ancak, bir sürü, bölgedeki besin kaynağına bağlı olarak, üç veya dört kurtdan 20 tane ye kadar değişebilir.

-Albatrosslar:Albatroslar okyanuslar üzerinde büyük mesafelerde uçabilme gücüne sahiptirler.Ancak geniş ve uzun seyahatlerine rağmen, bu kuş doğurma zamanı geldiğinde daima aynı yere ve aynı ortama geri dönerler. Erkeklerle kadınlar arasındaki çift bağ birkaç yıl içinde oluşur. Ritüel danslarını kullanarak kemikleşmiş bir ilişki kurarlar ve bu ilişki bir ömür boyu sürer. Aslında, kuşlar mükemmel bir ortak seçmek için bu danslarını kullanarak yıllarca birbirlerini kendilerine mahkûm ederler.

-Termitler:Bir karınca kolonisinde bir kraliçe bir kere erkekle eşleşir, gametleri yaşam için depolar ve erkek karıncalar çiftleşmeden kısa süre sonra ölür. Buna karşın, birkaç termit türü, kadını yani kraliçesi ile kelimenin tam anlamıyla tüm krallığını çift bağ oluşturarak sürdürür.Bu bağ araştırmalara göre bazen 20 yıl bile sürebildiği görülmektedir.

-Turnalar:Kanada turnaları, tek eşliliğin sembolü haline gelmiş kuşlardan biri olarak bilinirler.Çiftleşme mevsimi boyunca eşlerinin yanından ayrılmazlar; çiftleşmeden sonra da öyle hatta eşleriyle birlikte yavruları için mükemmel bir yuva ararlar.

Benzer içerik:  İpekten kumaş'a Kuran-ı-Kerim yazıldı
Turtle doves
Photo copyright Malcolm Fairley

-Kaplumbağa Güvercinleri:“Noel de kaplumbağa güvercinlerinin ikişer ikişer bir araya gelmesinin bir nedeni vardır. Bu sevgi ve sadakat amblemleri Shakespeare’in şiirine bile ilham vermiştir.Kaplumbağa güvercinleri, aynı zamanda yas ya da yağmur güvercinlikleri olarak da bilinirler. Bir erkek, gürültüyle uçarak dişiyi etkilemeye çalışır; kanatları da ayrı bir ıslık sesi çıkarır. Sonra göğsünü ona yaslar, başını tekrar tekrar sarar ve ona seslenir.
OR


Note: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.OR


Forgot your password?


OR


Note: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.