Evde Karıncaları Önlemek İçin Ne Yapmalıyız


0

Karıncalar,en zeki ve muazzam canlılardan biridir. Bugün dünyada yaşayan karıncaların ağırlığı  tüm insanların  ağırlığından daha fazladır.Karıncalar, kendi ağırlıklarından 20 kat daha ağır kaldırabilirler. Karıncaların günümüzden yaklaşık 130 milyon yıl önce ilkel arılardan türedikleri zannedilmektedir.Karıncalar memelilerin arasında (balina ve yunuslar gibi ) ters orantı ile üremişlerdir. Dünya üzerinde kanatlı ve kanatsız olarak toplam 14.000 çeşit karınca yer almaktadır. Karıncalar; dirsekli antenleri, düğümü andıran belleri ve iri kafalarıyla ayırt edilirler. Yürüyüşleri sırasında altı bacakları, üçerli iki grup halinde adeta bir robot gibi hareket eder. Robot gibi dememizdeki ince espri, günümüzde bazı robotların hareket biçimlerinin karıncalardan modellenerek geliştirilmesiyle ilişkisi olduğu söylenmektedir.

Karıncalar görme konusunda epey zayıf canlılar olarak bilinirler. Bilindikleri gereği oldukça da çalışkandırlar.Hem çalışkan olup hem çok fazla göremeyen bu canlılar yolunu koloni halinde nasıl görüyor derseniz. Karıncaların salgıladıkları kokular dolayısı ile birbirlerini takım halinde takip ederek işe koyuldukları ve oldukça başarılı oldukları görülmektedir.Peki evimize giren karıncalardan onları incitip öldürmeden nasıl kurtulabiliriz.

Evde Karıncaları Önlemek İçin Ne Yapmalıyız

-Tarçın:Karıncaların kokulara oldukça duyarlı olduklarını artık biliyoruz.Karıncaların koku alma iç güdüsü diğer hayvanlara istinaden 5 kat daha fazladır ve tarçından nefret ederler. Tarçınlı su ya da toz tarçını karıncaların olduğu yere serpiştirirseniz karıncaları evinizden kolayca onları incitmeden kaçırabilirsiniz.

-Arnavut Biberi:Tarçın gibi etkisi olan şeylerden biri de arnavut biberidir. Arnavut biberini bir kaynayan suya koyun ve kaynatın su soğuduktan sonra karıncaların geçtiği yerlere serpiştirin.. Karıncaların tek tek gittiğini görebilirsiniz.

-Sirke:Keskin koku olarak bilinen en etkili temizlik yöntemlerinden biri olan sirke aynı zamanda su ve limon ile birleştiğinde bir numaraları karınca kaçırıcı sprey olarak bilinir.

-Su:En zararsız karınca kovarlardan biridir.Su ile püskürttüğünüzde karıncaların öleceğini düşünüyorsanız bu şekilde düşünmemenizi tavsiye ederiz. Su sadece karıncaları uzaklaştırır.