9 adımda evde saç nasıl kesilir?


0

Evde kendi başınıza artık kolaylıkla saçlarınızı dilediğiniz şekilde kesebileceksiniz. Saçlarınızı keserken dikkat etmeniz fayda var. İşte evde saç kesiminin 9 adımı.

1. Bir saç kesimi tipi seçin

Kendiniz için doğru saç kesimini nasıl seçebilirsiniz?

Cevap basit: Yüz şekliniz ile.

Bunu ilk kez yapıyorsanız, kendiniz için işleri zorlaştırmayın kolay bir şeyler seçin.


Her zaman seçtiğiniz saç tipinden daha uzun bir saç tip ile kesmeye başlayın. Sonuçta istediğinizden uzun olduğunda kurtarma şansınız hep olur. Kendinizi her ihtimale karşı korumak için, ilk tercihinizin plana uygun olmaması durumunda bir yedek saç kesimi seçmek iyi bir fikir olabilir.

2. Çalışma alanınızı ayarlayın

Her şeyden önce, saçınızı genellikle yaptığınız gibi bir şampuan ve saç kremi ile yıkayın. Temiz saçlarla çalışmak daha kolaydır çünkü kirli saçlar genellikle aletlerinizi tıkar. Saçlarınızı bir havluyla kurulayın ve gerekirse karışıklığı gidermek için tarayın.

Temizlemesi kolay bir yer bulun. Banyo tavsiye edilebilir. Elektrikli süpürgenizi yakın bir şekilde hazırlayın, böylece evinizde başıboş kıllarla kaplı bir karmaşa yaşamayın.

İhtiyacınız olan her şeyi hazırlayın. Saçınıza dokunmadan önce saç kesme makinelerinizi tanıyın; Onları açıp kapatabilir, hızları değiştirebilir, korumaları açıp kapatabilir, bıçakları değiştirebilir vb. Saçınızın yarısı tıraş olmuşken sarja takmak, kılavuzu kontrol etmek istemezsiniz.

3. Yanları kesmek ile başlayın

Seçilen sekillere göre makinenizi ayarlayın. Saçlarınızı, alttan başlayarak ve kesme makinelerini yukarı doğru hareket ettirerek saç büyümenizin yönüne karşı kesin. Emin olmak için birkaç geçiş yapın.

Kılavuzlarımıza bakarak kesimin alt kısmını biraz daha kısa kesin. Solma oluşturmak için iki uzunluğu daha sonra harmanlayacağız. Bu küçük numara, saç kesiminizi çok daha profesyonel hale getirecek.

4. Kafanın arkası nasıl kesilir ?

Ne yaptığınızı görmek için bir el aynası kullanın ve yavaş ve istikrarlı bir şekilde çalışın. Saç kesme makinesini yukarı doğru hareket ettirerek kesin. Daha önce olduğu gibi, alt kısmı biraz daha kısa kesin.

Kesimin düzgün olduğundan ve kenarlarla iyi bağlandığından emin olun. Ardından, saç kesiminin yanlarından tepesine geçişi sağlamak için yukarı doğru sallanan hareketi kullanın.

6. Geçişler nasıl yapılır ?

Gölgelendirme sadece çok kısa saçlarda veya traşlanmış saçlarda yapılır. İlk olarak, yukarıdaki ipuçlarını takip etmelisiniz, ancak üst ve alt uzunluk arasındaki kontrastı artırın. Bu ikisi arasında görünür bir çizgi oluşturur.

Çizginin konumu, gölge tipini (düşük, yüksek, orta) belirler. Çizgi simetrik ve kafanızın etrafında düzgün olmalıdır.

Daha sonra, bir gölge oluşturmak için bu görünür çizgiyi düzleştirecek ve kaybedeceksiniz. Çizginin ne kadar görünür olmasını istiyorsanız, doğru yapmak için o kadar dikkatli olmanız gerekir.

İki saç uzunluğunu karıştırmak ve bir gölge oluşturmak için, ikisi arasında bir (veya birkaç) makası kullanmanız gerekir. Kesme makinelerini, iki farklı uzunluğu yukarı doğru hareketle ayıran çizginin üzerine dikkatlice sürükleyin. Çok yukarı gitmeyin.

This short video demonstrates the technique:

7. Üstler nasıl kesilir ?

Üstte birkaç cm’den fazla olan saç kesimlerinin makasla kesilmesi gerekir. Saçları bölümlere ayırın ve her birini düz bir çizgi halinde kesin. Saçların aynı uzunlukta olmasını sağlamanın iyi bir yolu, onu bir öncekiyle karşılaştırmaktır.

Saçlarınız üstte 6-7 cm’den uzunsa, burada kişiselleştirilmiş tavsiye almak için uzun saçları kesme kılavuzuna bir göz atın.

Aferin! Nefes alın ve saçınızı kontrol edin. Herhangi bir düzensizlik var mı? Saç kesimi eşit ve simetrik görünüyor mu? Saç inceltme makası bu adımda hataları gizlemek için kullanışlı olacaktır.

8. Saç çizgisini makaslarla temizleyin

Son adım, varsa saç çizgisini ve sakalları temizlemektir. Bir saç düzeltici veya kesme makinesi kullanın ve kalem gibi tutarak baş aşağı çevirin. Temizlemek için saç çizgisinin etrafında dikkatlice dolaşın. Kulakların çok fazla üzerine çıkmamaya dikkat edin.

Boyun farklı şekillerde şekillendirilebilir. “Engellemeye” karar verirseniz (saçın ucuna yatay bir çizgi çizmek anlamına gelir), makaslarınızı kaydırmak için bir araç kullanın. Bazı insanlar bunun için basit bir deri kemer kullanır, ancak burada olduğu gibi özel bir plastik kılavuz alabilirsiniz.

9. Saçını şekillendir

Saçınızı yıkadıktan ve kurutduktan sonra, saçınıza son bir kez bakın. Bu, daha küçük sorunları çözmenin ve isterseniz saç ürünleri kullanmanın tam zamanıdır.