Evde rutubet neden Olur, nasıl geçer?


0

Evde oluşan rutubet bir çok kişinin kabusu olmakla beraber çeşitli hastalıkları da beraberinde getirmektedir.Rutubet,başta eşyaların çürümesi ile ortaya çıkan bir durumdur. Rutubet, insan,hayvan bazen bitkilerin terlemesi sonucu,bazen temizlik malzemelerinin ya da evde oluşan su buharcıklarının nemlenerek evin çeşitli eşya ve bölgelerine zarar vermesinden kaynaklanan bir durumdur.Evinizde ısının gitmediği yerlerde genel olarak su buharcıkları tavan,eşya yada duvarınızda meydana gelerek oluşur ve eşyalarınıza son derece büyük zararlar verir.

Genel olarak rutubet nemin yüksek olduğu kesimlerde meydana gelir. Ülkemizde Karadeniz’in sahil kesimi, İstanbul, Trakya bölgesi, Kütahya ve çevresi nemin en yüksek olduğu yerlerdir. Buralarda nem oranı %100’e kadar çıkabilmektedir. Ben şahsen Yalova’da oturuyorum ve burada nem hiç ama hiç aşağı düşmez. Bahar aylarında %90 oranında nem olur. Tabii bu da rutubete sebebiyet veriyor. En az nemin yani rutubetin olacağı illere göz atacak olursak, Güney Doğu Anadolu bölgesinin tamamı, Doğu Anadolu bölgesi, Kayseri, Niğde, Yozgat, Sivas ve çevresi nemin en düşük olduğu yerlerdir. Unutmayın, aşırı nem %70 sonrası başlar. Yüzde 70 ve üzerine aşırı nemli olarak bilinen yerlerdir.

Evde Rutubet Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır ?  

Rutubetli evdeki eşyalar genel olarak ıslak gibi ve havasız bir ortam hissiyatı ile sizi bulunduğunuz ortam rahatsız edebilir.Bu durumda rutubetli bir evde koku acı bir koku şeklindedir.

-Yağmurlu havalarda duvarlar ıslanır.

-Duvarların boyası dökülür.

-Duvar ve eşyalarda su damlaları olur.

-Duvarlar ve eşyalar olması gerekenden daha soğuktur.

Rutubet Nasıl Önlenir 

-Evin içerisinde, özellikle kış aylarında kapalı ve sıcak bir odada elbise kurutmayın.

-Evin içerisinde kurutulan çamaşır, ortamın su buharını daha çok arttıracaktır.

-Evinizde gereğinden fazla bitki bulundurmayın. Bitkiler nefes aldıkça ortamın nemi yükselir.

-Evinizi sık sık havalandırmayı ihmal etmeyin.

-Evinizin boyası yapılırken anti-küf boyaları tercih edin.

-Evinizin ısıtma tesisatını gözden geçirin.

-Binanın duvarlarına yalıtım yapın / yaptırın. Bunlar mantolama ve izolasyon sistemi olabilir.

-Eşyaları (dolap, koltuk, vitrin vs…) duvara yapıştırmayın.

-Küfü öldürmek için mantar solüsyonları satın alabilirsiniz.