Evlilik Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir


0
1 paylaşım

Evlilik zamanı geldiğinde kendinizi hem çok heyecanlı hemde çok stresli hissedersiniz. Tabii evlenebilmek içinde çeşitli belge ve prosedürlere ihtiyaç olduğunu bilmeniz gerekmektedir.Evlilik süreci epey zorlu bir süreç olarak maddi yönden sizi zorladığı kadar manevi yönden de zorlayabilir. Bilgi ve belge aktarımı için size yardımcı olmak isteriz. Evlenirken istenilen belgeler nelerdir bir bakalım.

Evlilik Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir

-Son 10 yılda değiştirilmiş olması şart ve okunaklı olan nüfus cüzdanı aslı

-Evlilik sağlık raporu . (aile hekiminden kaşeli imzalı alınmalıdır)

-Vesikalık fotoğraf (Bu fotoğrafın son 6 ay içerisinde çekilmiş olması gerekmektedir. Kadınlarda alın ve çene açık olmak kaydıyla başörtülü fotoğraflar kabul edilir. Fotoğraf sayısı başvuruda bulunacak evlendirme dairesine göre 4 ile 6 arasında değişebilir.)

-Farklı bir belediyede nikah kıyacaksanız evlendirme Memurluğuna müracaat edilebilmesi için çiftlerden en az bir tanesinin başvuruda bulunulacak ilçede ikamet etmesi gerekmektedir.

-İkamet etmedikleri ilçede ikamet nikah kıydırmak isteyen çiftlerin, ikametlerinin bulunduğu il-ilçe belediye evlendirme memurluğunun birinden ortak izin belgesi almaları gerekmektedir. (Ayrı ayrı yerlerden alınan izin belgeleri ile müracaat kabul edilmez)

Evlenecek çiftlerin başvuruya beraber gelmeleri zorunludur. Eğer eşlerden birisi başvuruya gelemiyor ise (Şehir dışında-yurtdışında olması veya başvuruya gelemeyecek durumda bulunması gibi) bir diğerine Noter onaylı vekaletname vermesi zorunludur. Bunun için noterden Özel Vekaletname düzenlemesi ve bu vekaletnamede VEKALET VEREN ile VEKİLİ ve EVLENECEĞİ KİŞİNİN tam kimliği ile evlenme işlemlerinin yürütülmesi için verilmiş olduğu açıkça belirtilmesi şarttır. Evlendirme yönetmeliği madde 17.Vekaletnamede kişilerin nüfus cüzdan fotokopileri arka sayfada onaylı olmalıdır.

-Eğer evlendikten sonra eşinizin soyadını kullanacaksanız bu isteğinizi müracaat sırasında belirtmelisiniz.

-Çiftlerin arasında mal ayrılığı talebi olanların, noterden yaptırmış oldukları MAL AYRILIĞI SÖZLEŞMESİ müracaat dosyasına koyulur.