Evlilikte ilk gece nasıl olmalı, ilk gece korkusu nasıl yenilir?


0
1 paylaşım

İlk gece korkusu özellikle yeni evlenen kızların en büyük korkularından biri olarak bilinir. Bazıları tarafından, evlenilen kişiye sırılsıklam aşık olunsa bile ilk kez yaşanacak cinsel ilişki deneyiminden hafif kaygı ve korku duyuluyor. Bunun nedenleri arasında ise hiç cinsel ilişki yaşamamak, yeteri kadar bilgi ve deneyim sahibi olmamak, çevrenin bu konuya yaklaşımı, yanlış bilgilendirmesi ile beraber abartılı yaklaşımlar sonucu olabilir. Peki Evlilikte ilk gece nasıl olmalı ? İlk gece korkusu nasıl yenilir?

Evlilikte ilk gece nasıl olmalı

Toplumun cinselliği tabulaştırması,öğrencilerin eğitim dönemlerinde cinsellik eğitimi verilmemesi, gerdek gece olarak terimlenen ilk gecenin abartarak (acıyacak yorumları yapılarak) bir korku sembolü haline getirmesi, aile baskısı, performans kaygısı ve de yaşanmış olumsuz cinsel deneyimler sonucunda çiftlerin cinselliğe olan bakış açısı ilk gece korkusu ile beraber ne yazık ki değişebiliyor. Genel bir toplum algısı olarak ilk gece korkusunun sadece kadınlarda olduğu düşünülse de, erkeklerin de büyük bir çoğunluğu bu korkuyu yaşıyor.

Erkeğin ve kadının cinsel ilişkiye girmeden önce yeterince ön sevişme yaşaması gerekir. Yeterli bir ön sevişme ile ereksiyon gerçekleştikten sonra ilişki denenir. Kadının cinsel organının ıslanmadığı fakat vajina kaslarının rahat olduğu durumlarda ilişki gerçekleşir ancak kadının canı acıyabilir, belki kan gelebilir ve sonrasında cinsel organda zorlanma sonrası tahriş durumu yaşanabilir. Oysaki cinselliğin doğasında kan ve acı olmayan terimlerdir.Cinselliğin doğasına aykırı davranıldığında ise istenmeyen sonuçlar olabilir. Bunların yaşanmasına cinsel bilgi, tutum ve davranış eksikliği, fiziksel ve duygusal hazırlıkların yeterince yapılmaması durumu neden olur.Eğer ilk cinsel birleşmede, iki taraf da rahatsa, iyi bir ön sevişme yapılıyorsa, ıslanma varsa, pelvik kaslar rahatsa, sakin ve yavaş yavaş giriş gerçekleştiriliyorsa kanamaya pek rastlanmaz, bazen birazcık kahverengi ya da pembe lekelenme görülebilir.

Benzer içerik:  Edirne'deki Saksağan köyünde o az nüfuzdan dolayı okeye 4. aranıyor

İlk gece korkusu nasıl yenilebilir

İlk gece korkusunu ortadan kaldırmak için evlenmeden önce ilk geceyle ilgili bilimsel destek alabileceğiniz uzmanlara başvurmanız ve bilimsel kaynaklardan bilgi almak yararlı olacaktır. Abartılı ve yanlış bilgi çiftleri tedirgin ederken doğru bilgi rahatlatır.Madde madde belirtmek gerekirse;

-Cinselliğin çok doğal bir eylem olduğunu unutmayın. Bu konudaki tabularınız ilk gecenize en büyük düşman!

Cinselliği zihninizde bir soruna dönüştürmeyin ve de eşinizle açık şekilde konuşup merak ettiğiniz ne varsa ona sorun.

-Partnerinize güven duyarak, kendinizi ona bırakmaktan çekinmeyin.

-Eğer tüm tedbirlere rağmen ilk gece korkusundan kurtulamazsanız, evlilik danışmanından ya da bir terapistten yardım isteyerek bu durumu aşabilirsiniz.

İlk Gece Korunma Nasıl Olur

Evlilik kararı aldıktan sonra çocuk yapıp yapmama kararı tamamen eşinizle sizin kararınız olarak belirlenir.Eğer hemen çocuk sahibi olmak istemiyor ve biraz beklemek istiyorsanız, korunma yöntemlerinden birine başvurabilirsiniz. Doktorlar korunma yöntemleri için çiftlerin evlilikten 3 ay önce kontrole gitmesi gerektiğini söylüyorlar.

Korunma yöntemlerinden biri de evlenmeden 2 ay önce doktor yardımıyla doğum kontrol hapı içilmelidir. Eğer bu yöntemi tercih etmek istemiyorsanız prezervatif ile korunabilirsiniz. Ek olarak, vajinal spiral ya da son yıllarda çiftler tarafından sıkça tercih edilen deri altı implantının da yüksek korunmalı yöntemlerden olduğunu aklınızın bir köşesinde bulundurabilirsiniz.
OR


Note: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.OR


Forgot your password?


OR


Note: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.