Fayans temizliği nasıl yapılır?


0

Fayans’ın ana maddesi seramik olarak geçmektedir. Aslında fayans döşemesinin tarihine bakarsak Mısırlılarda çok görülse de Arap kültürü ve Doğu’dan gelmektedir. Sonrasında ise İspanya,Sicilya ve İtalya olarak sıralanmaktadır. Fayans içerisinde bulunan malzemeler : Kil, kaolin, kuvars, feldspat ve kalker benzeri maddelerdir. Fayans yapımında bu malzemelerden belirli oranlarda karıştırılarak özel kalıplarda sıkıştırılır.

Fayans nasıl yapılır?

Fayans içerisinde bulunan malzemeler : Kil, kaolin, kuvars, feldspat ve kalker benzeri maddelerdir. Fayans yapımında bu malzemelerden belirli oranlarda karıştırıkarak özel kalıplarda sıkıştırılır.Bu malzemeler belirli oranlarda sıkıştırıldıktan sonra 900-1100 derece sıcaklıkta pişirilir ve elde edilir.

Fayans temizliği nasıl yapılır?

Zaman zaman mutfak,tuvalet ve banyo fayansları temizlenmediğinde aralarında türlü yemek ve sabun lekeleri kalarak sararmalara yol açabilir.Fayans temizliği için .çeşitli yöntemler mevcuttur.

  • İlk öncelikle bazı fayans temizleyicilerinin içerisinde bulunan asit vb maddeler fayansın ana yapısına zarar verebileceği gibi sağlığınıza da zarar verebilir. Bu sebeple temizlediğiniz fayans fısfısının içerisine mutlaka su koymanız gerekir.
  • Karbonat ve çamaşır suyu karışımı ile de fayans temizliği sağlamak mümkündür. Bir ölçek çamaşır suyu ve üç ölçek karbonat karıştırılır. Ardından bu karışım fayansların üzerine yayılır. Yarım saat boyunca bekletilen karışım ılık su ile durulanır.
  • Banyo fayans temizliği her gün yapılırsa banyoların hastalık riski taşımaması da sağlanmış olur. Fayanslar için önerilen deterjanların kullanılması ile hem zeminin hem de duvarların temizlenmesi gerekir. Duvarların her gün temizlenmesine gerek yoktur. 15 günde bir duvarların temizlenmesi yeterlidir. Ancak zeminin her gün temizlenmesi gerekebilir.
  • Mutfak fayanslarında sünger yardımıyla kullanılan deterjan fayansların aralarına kadar iyice yaydırılır ve fayansların ovalanması sağlanır. Diş fırçası ile derzlerin fırçalanmasının ardından durulama yapılarak mutfak fayansları temizlenmiş olur.

Kararmış fayanslar nasıl temizlenir?

  • Sirke : Öncelikle kararan kısımları sıcak suyla yıkayın.Sonrasından su ve sirke karışımlı suyunuzu fayanslara dökün. Sonrasında nemli mikrofiber bir bezle silin..
  • Pişirme sodası : İki ölçek pişirme sodasıyla bir ölçek suyu karıştırın ve kararan fayans aralarına uygulayın. Eğer bir gece bekletirseniz daha etkili bir sonuç alabilirsiniz. Karışımı yüzeyde beklettikten sonra kirlerin tamamıyla çıktığını görünceye kadar plastik bir fırçayla fırçalayın ve işlem tamamlandıktan sonra sıcak suyla durulayarak tamamen temizleyin.
  • Hidrojen peroksidi :Fayanslardaki kararmalar baş edemeyeceğiniz kadar mevcutsa hidrojen kullanmanız önerilir. iki ölçek pişirme sodasıyla bir ölçek hidrojen peroksidi karıştırarak bir macun hazırlayın ve fayans aralarına uygulayın. Biraz bekledikten sonra tekrar fırçalayın ve lekelerin tamamen temizlendiğini gördüğünüzde ılık suyla fayans aralarını durulayın. Bu yöntemle fayans zemine zarar vermeden, fayans aralarındaki zorlu lekelerden kurtulabilirsiniz.