Fil hastalığı nedir ? neden olur ?


0

Fil Hastalığı dünya da sayılı insanlarda rastlanılan,insanların vücutlarında bacakların  ve çeşitli bölgelerin şişmesiyle beraber organlara da etki ederek onlara da etki eden hastalık çeşididir. Fil hastalığı daha çok Amerika,Asya,Afrika,İtalya ve İspanya da görülen rahatsızlıktır.

Fil hastalığı daha çok, dişileri 10 cm  erkekleri ise  5 cm’e  gelen uzunlukta filarion denilen ince asalak bir kurttan ileri gelir. Bazen sivri sineklerin bizi ısırdığını ve farklı böceklerin yara yapıp şişirdiğini fark ederiz. İşte bu böcek ve sinekler kanımızdan vücudumuza oradan da lenflerimize mikrop taşır ve sonrasında vücut bu mikropları biriktirerek kendisini şişirmeye başlar. Fil hastalığının taşıdığı kurtçuklar genelde 5 yaş ve üzerindeki insanlarda etki etmeye başlamaktadır.

Isırıldıktan sonra kanımızda mikrop olduğu için organ ve gözeneklerimiz hava alamaz hale gelir, zamanla, dokular kalınlaşır, sertleşir, lenf yolları bütün bütün tıkanır. Bu arada, özellikle, memelerde, erkeklik bezi torbalarında aşırı büyüme, şişme görülür. İdrar süt gibi beyaz bir hal alır. Hastalığın ateş yapmadığı da olabilir. Bu gibi hallerde yalnız organlar büyümüştür. Hasta zorlukla yürür, cinsel görev yapamaz.

Fil hastalığına Tedavi Yöntemi olarak : 

Sivrisineklerin, daha başka sokucu böceklerin aşıladıkları kurtlardan ileri gelen fil hastalığında tedavi zordur. Bu gibi böceklerle savaşmak, bunlara karşı korunmak alınacak en önemli tedbirdir. Hastadaki süt rengi akıntılar, idrarındaki beyaz salgılar yağsız yiyecek perhiziyle önlenmeye çalışılır. Ayaklara sargı, başka organlara askı konularak şişkinlikler azaltılabilir. Tedavide arsenikli, antimonlu yeni ilâçlar kullanılmaktaysa da etkileri azdır.