Fmf hastalığı nedir?


0

FMF hastalığı (ailevi akdeniz ateşi) ailesel bir hastalık olup özellikle anadoluda yaşayan insanlarda sık görülmektedir. FMF hastalığında genel olarak ana tanı kişilerde görülen karın ağrısı hastalığıdır. FMF ataklarında karın ağrısının haricinde ateş, ayak bileklerinde kızarıklık ve şişlik, nefes alırken göğüste batma hissi gibi şikayetler olur.Karın ağrısının yoğunluğu doktora gidildiğinde apandist tanısı koyduracak kadar ağır meydana gelir.

Fmf hastalığı nedir?

FMF hastalığında ataklardan daha çok amiloidoz (biriken ve o organda hasar yapan bir madde) gelişmesinden ve buna bağlı böbrek yetmezliği oluşmasından korkulur. Bu gibi saptamalarda kişilerde amiloidoza bağlı oluşan böbrek yetmezliğinde böbrekten ciddi miktarda protein kaçağı olur ve ellerde, ayaklarda şişme meydana gelebilir. Tedavide verilen kolşisin hem atakların sıklığını ve şiddetini azaltır hem de amiloidoz gelişmesinden korur.

FMF Hastalığı belirtileri neler?

-Şiddetli karın ağrısı

-Şişmiş gergin testis torbası

-Şiş karın

-Göğüs ağrısı

-Şişmiş kalın bilekler

-Şişmiş eller

-Kas ağrıları olarak sıralanabilir.

FMF hastalığı kimde görülür ?

Hastalık çoğu kez 5-15 yaş dolaylarında belirti vermeye başlar, seyrek olarak daha erken ve daha ileri yaşlarda da başlayabilir. 40 yaşını geçmiş bir kişide FMF’in başlaması nadirdir.

FMF tedavisi nasıl olur?

Kolşisin : Bir çeşit ilaçtır ve hap formunda kullanılır. Bu ilaç vücuttaki iltihaplanmayı azaltır ve tekrar atakların gelişmesini engeller. En etkili dozu ve kullanım yöntemini belirlemek için doktorunuza danışmalısınız. Bazı hastalar günde bir doz kullanırken diğerleri daha az ya da daha sık dozlar kullanabilirler. Bu ilacın şişkinlik, karın ağrısı ve ishal gibi yan etkileri olabilir.

Diğer ilaçlar yöntemi: İltihaplanmayı önlemek için başka ilaçlar da kullanılabilir. Kolşisin kullanarak bulgu ve belirtileri kontrol altına alınamayan hastalar için başka iltihaplanma önleyici ilaçların kullanılması bir seçenek olabilir. Ancak bu ilaçlar daha deneysel ilaçlardır. Rilonacept ve Anakinra gibi ilaçlar bunun için tercih edilen ilaçlardan bazılarıdır.