Fosfor karanlıkta nasıl parlar?


0
3 paylaşım

Fosfor dünyadaki canlılarda yer alan oldukça etkin bir maddedir.Fosfor‘un doğada bulunmuş şekli beyaz renkte olup yaklaşık 44 derecede eriyebilen bir mineraldir.Karanlıkta ışıldayan bu madde havayla temas ettiğinde tutuşma özelliğine sahiptir.Madde havayla soluyup tutuştuğunda zehir saçar.

Fosforun tarihine bakarsak  1669 yılında H. Brand tarafından insan idrarının ısıtılmasıyla hazırlanmış, ilk defa karanlıkta parlayan bir bileşik elde edilmiştir. Bu ilgi çekici olay, bir süre sonra, formülünü satın alan Krafft tarafından dünyaya tanıtılmaya başlanmıştır.

Ateş böceklerinin ve bazı balıkların ışıması, bazı deniz kenarlarına dalga vurduktan sonra çeşitli renkte ışınması  kumda ve hayvanların  gövdelerindeki özel ışık ve  organlarında bulunan moleküllerin kimyasal değişime uğramaları, yakamoz denilen deniz suyunun parlaması da yine sudaki bazı enzimlerin kimyasal tepkimeleri sonucunda oluşurlar. Bu ışıkların fosfor ışıma ile bir alakalan yoktur. Bunlar biyolojik ışımalardır.

Kalsiyum, baryum ve çinko sülfürler en iyi bilinen fosforlu maddelerdir. Saatlerdeki rakamların, akrep ve yelkovanın, bazı oyuncakların karanlıkta görünmelerini sağlayan fosforlu boyaların yapımlarında genellikle çinko sülfür kullanılır. Çinko sülfür laboratuarda kolayca elde edilebilir. Başka maddelerle karıştırılmadığı vakit fosforlu maddelerin ışığı uçuk mavi renktedir. Değişik flüoresan boyalarla karıştırılarak parlak yeşil ve kırmızı renkler elde edilir.