Gastrit nedir? Gastrit neden olur?


0

Gastrit,ender olarak çocuklarda görülse de genelde yetişkinlerde en çok görülen bir tür mide rahatsızlığıdır. Mide iç yüzeyini döşeyen ve gastrik mukoza adı verilen zarın iltihaplanması durumu olarak da bilinen bu rahatsızlığın ana sebebi tüketilen zararlı besinlerdir. Mide, yenen yiyecekler için tampon görevi görür. Yiyecekler midede karıştırılır, asidik özellikteki mide suyuyla sindirilir. Midede ayrıca diyetle alınan proteinleri parçalayan sindirim enzimleri de salgılanır. Mide suyu, mide mukozasında bulunan çok sayıda bezden üretilir. Mide mukozası mide suyunun kuvvetli asidik etkisinden korunmak için özelleşmiş hücrelerinden mide iç yüzeyini kaplayan ince viskoz bir mukus üretir. Bu koruyucu mukus katmanına saldırabilir veya çok fazla mide asidi üretimine neden olabilir.

Gastrit nedir? Gastrit neden olur?

Mide zarını koruyan bölgenin aşırı derece de iltihaplanması sonucu gastrit rahatsızlığı meydana gelir. Bu durum kişinin sosyo-psikolojik durumunu olumsuz şekilde etkilemektedir. Bu durumda yapılacak ilk ve sonraki aşamalar olarak tedavi yöntemleri mecburdur. Gastrit meydana geldiğinde belirti olarak sadece üst karında rahatsızlık hissi, hazımsızlık, şişkinlik ve öğünlerden sonra dolgunluk hissi gibi hafif belirtiler gösterir. Gastrit’in nedenlerini sıralayalım.

-Sigara kullanımı

-Aşırı yağlı beslenme

-Dengesiz beslenme cetveli

-Çeşitli bakteriler,mantarlar,virüsler

-Fiziksel stres

-Zihinsel stres

-Sosyal ortam

-Radyasyon terapisi

-Aşırı alkol tüketimi

-İlerleyen yaş faktörü

-Çeşitli besin zehirlenmeleri

Gastrit nasıl tedavi edilir?

Gastrit olduğu düşünülen hasta ilk olarak yukarı da bahsedilen belirtiler sorulur. Hastadan alınan bilgilere istinaden yol izlenir. Bunların ilki nefes testi sonrasında kan testi ve mide endoskopisi olarak yapılmaktadır. sonraki aşamalarda ise hastaya belirlenen özel bir diyet listesi meydana getirilir Bunun yanında mide çeperi iltihaplanması için belirli bir ilaç listesi meydana getirilir. Sonrasında tamamen tüketilen zararlı şeylerden arındırılır.

Gastrite iyi gelen besinler :

-Taze meyve ve sebzeler

-Elma, yulaf ezmesi, brokoli, havuç ve fasulye gibi yüksek lifli gıdala

-Tam tahıllar

-Hindistan cevizi yağı

-Balık, tavuk ve hindi göğsü gibi az yağlı yiyecekler

-Tarhana, ev yapımı yoğurt ve lahana turşusu gibi probiyotikler

-Bitki çayları olarak ise: Yeşil çay,zencefil ve nane çayı olarak bilinir.